Kelkit Irmağı'nda can pazarı

Kelkit Irmağı'nda can pazarı.13660
  • Giriş : 14.08.2008 / 12:24:00

Kelkit Irmağı'nın ortasında bir adada 10 saat mahsur kaldılar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sivas'ın Koyulhisar ilçesinde, Kılıçkaya Barajı'ndan bırakılan su nedeniyle yükselen Kelkit Irmağı'nın ortasındaki adada mahsur kalan genç, 10 saatlik çalışmayla kurtarıldı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, ailesiyle yaz tatilini geçirmek için İstanbul'dan ilçeye bağlı Ortaseki köyüne gelen 20 yaşındaki Faruk Gürbüz, dün amcası Murat Gürbüz ile Kelkit Irmağı'nın yakınındaki tarlaya çalışmaya gitti.

Akşam tarladan ayrılarak Kelkit Irmağı'nın kenarında gezintiye çıkan Gürbüz, suyun az olduğu saatlerde ırmağa girdi.

Gürbüz sudayken ırmağın üzerindeki Kılıçkaya Barajı'ndan su bırakıldı. Suyun yükseldiğinin farkına varamayan ve yüzme bilmeyen Gürbüz, ırmağın ortasındaki bir adada mahsur kaldı.

Faruk Gürbüz'ün tarlada çalışan amcası Murat Gürbüz'ü cep telefonuyla arayarak haber vermesi üzerine, jandarma ve Koyulhisar Belediyesi arama-kurtarma ekipleri olay yerine geldi. Ekibin malzemelerinin yetersizliği ve ırmağın çok akıntılı olması nedeniyle çalışmalar sonuçsuz kaldı.

İhbar üzerine, Kılıçkaya Barajı'nın kapakları kapatıldı.

Olay yerine gelen Gürbüz'ün yakınları, gözyaşlarını tutamadı.

-KURTARMAK İSTERKEN BOĞULMA TEHLİKESİ ATLATTI-

Kurtarma çalışmalarını izleyen vatandaşlardan Önder Oruç, Gürbüz'ü kurtarmak için beline ip bağlayarak ırmağa girdi. Akıntıya kapılan Oruç, boğulma tehlikesi atlattı.

Havanın kararması nedeniyle projektörlerle aydınlatılan bölgeye 36 metre uzunluğunda halatı olan vinç getirildi. Vincin sepetine amca Murat Gürbüz ile bir akrabası bindi. Gürbüz'ün bulunduğu yere vinçle ulaşılamaması üzerine, Sivas Sivil Savunma Müdürlüğü ekiplerinden yardım istendi.

Sivil Savunma Müdürlüğü ekiplerinin ırmağın karşısına birkaç denemenin ardından fırlatma tabancasıyla attığı halat, ırmağın iki yakasına karşılıklı konulan damperli traktör römorklarına bağlandı.

Müdürlükten bir balık adam, halatla Faruk Gürbüz'ün bulunduğu yere ulaştı. Can yeleği giydirilen Gürbüz, beline halat bağlanarak, yaklaşık 10 saatlik çalışmanın ardından, gece saatlerinde bulunduğu yerden kurtarıldı.

Faruk Gürbüz, kıyıda bekleyen annesi Arzu Gürbüz'e sarılarak, kendisini kurtaran yetkililere teşekkür etti.

Gürbüz, Koyulhisar Devlet Hastanesine götürüldü.

Kurtarma çalışmalarını Koyulhisar Kaymakamı Mehmet Kurt, Belediye Başkanı İlhan Eren, Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Kaymaz ve Sivas Merkez İlçe Sivil Savunma Müdürü Nazif Ekinci yönetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*