Kelkit Irmağı'nda can pazarı

Kelkit Irmağı'nda can pazarı.7432
  • Giriş : 29.07.2007 / 16:21:00

Tokat'ın Niksar İlçesi yakınlarında Kelkit Irmağı'na uçan ve akıntıyla sürüklenen kamyonda bulunan iki kişiden yüzme bilmeyen Temel Demir kurtuldu, iyi yüzme bilen sürücü Selami Şaran akıntıda kayboldu. Irmağın

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irmağın ortasında bir kayaya takılan kamyonun üzerine çıkan Temel Demir, yaklaşık 4 saat süreyle ecel terleri döktü.

Kars'tan Amasya yönüne giden 45 yaşındaki Selami Şaran yönetimindeki henüz plakası belirlenemeyen Isuzu marka kamyon, saat 06.30'da Tokat'ın Niksar İlçesi'ne 15 kilometre kala Kelkit Irmağı'na uçtu. Büyük olasılıkla sürücünün direksiyon başında uyuklaması sonucu ırmağa uçan kamyon akıntıyla sürüklenirken, nakliyatçılık yapan Selami Şaran ve Temel Demir kendilerini can pazarında buldu.
Akıntıyla yaklaşık 200 metre kadar sürüklenen kamyon, ırmak ortasında bir kayaya çarparak ters döndü ve asılı kaldı. Kamyondaki Selami Şaran ve Temel Demir kurtulmak için can havliyle camı kırdı. Bir anda kendilerini akıntıda bulan iki arkadaştan yüzme bilmeyen Temel Demir, kamyonun kasasına tutunup üzerine çıkmayı başardı. Demir'in, iyi yüzme bildiğini söylediği sürücü Selami Şaran ise ırmağın azgın sularında kayboldu.

BAĞIRARAK YARDIM İSTEDİ

Irmak ortasındaki kamyonun üzerinde ne yapacağını şaşıran Temel Demir, bağırarak sesini duyurmaya çalıştı. Kısa süre sonra yoldan geçenler onu gördü ve olayı güvenlik birimlerine bildirdi.

Kamyon üzerinde panik içinde kurtarılmayı bekleyen Temel Demir için kurtarma ve sağlık ekipleri harekete gçeti. Kaza ihbarını alan Bölge Trafik ve Jandama Komutanlığı olay yerinde önlem alırken, Niksar Belediyesi'nden gönderilen kurtarma ekibi çalışma başlattı.

Şiddetli akıntı nedeniyle kurtama görevlileri ırmağa girmenin tehlikeli olduğunu söyleyince, uzman dalgıçlar aranmaya başladı. Bu sırada kamyonun üzerinde kurtarılmayı bekleyen Temel Demir, şoka girdi ve nehre atlamaya kalkıştı. Megafonla anons yapan görevliler ona kısa sürede kurtarılacağını, sakin olması gerektiğini söyledi.

DALGIÇLAR GELDİ

Kurtarma ekipleri çevre illerden uzman dalgıç getirmek için harekete geçerken, Trabzonlu 3 kişilik dalgıç ekibinin eğitim için Reşadiye'de bulunduğu öğrenildi. Hemen onlarla temasa geçildi ve kısa sürede olay yerine gelen dalgıçlar, önce iple akıntının daha az etkili olduğu ırmağın karşı tarafına geçti.

Buradan bellerine bağladıkları iplerle saat 11.30'da ırmak ortasındaki kamyona ulaşan dalgıçlar, can pazarında tam 4 saat ecel terleri döken Temel Demir'i alarak kıyıya çıkardı.

“SELAMİ İYİ YÜZÜCÜYDÜ”

Sağlık ekiplerinin ilk tedavisini yaptığı Temel Demir, uzun süre olayın şokunu atlatamadı. Irmakta akıntıda kaybolan Selami Şaran ile Kars'ta nakliyecilik yaptıklarını söyleyen Temel Demir, “Nasıl oldu bilmiyorum. Gözümü açtığımda kamyonumuz ırmakta akıntıyla sürükleniyordu. Bir kayaya çarpıp ters döndü. Selami ile birlikte aracın camını kırdığımızı hatırlıyorum. Ben kendimi kamyonun üzerinde buldum. Ben yüzme bilmiyorum ama Selami iyi yüzücüdür. Ona ne olduğunu bilmiyorum” dedi.

Temel Demir hastnede tedavi altına alınırken, akıntıda kaybolan sürücü Selami Şaran'ın izine rastlanamadı. Şaran'ın aranmasına Sivas’ın Suşehri İlçesi'ndeki Kılıçkaya Barajı'nın kapaklarının kapatılıp ırmağın debisi düşürüldükten sonra başlanacağı belirtildi.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious