Kemal Derviş AB'yi uyardı

  • Giriş : 04.11.2006 / 00:00:00

BM Kalkınma Programı Başkanı Kemal Derviş, AB'nin Türkiye'ye karşı tavrını değiştirmesini aksi taktirde strajetik öneme haiz bir ilişkinin çökmesi ile kötü sonuçlar doğabileceği uyarısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

"Türk kamuoyunun derinden değiştiğine" işaret eden Derviş, "AB destekçisi olmanın siyasi bir değer taşımadığını" vurguladı.

UNDP Başkanı Derviş, AB-Türkiye ilişkisinin çökmemesi için "Avrupa'nın Türkiye'ye karşı söylemlerini değiştirmesi" gerektiğini söyledi. Derviş, Avrupa'nın Türkiye'ye, "Bakın, yeni üye alırken çok dikkatli olmamız gerektiğini anlayın. Eninde sonunda üye olacaksınız. Siz Avrupalısınız. Müslümanların olduğu bir Avrupa kurmak istiyoruz. AB'nin yönetimi ve işsizlik gibi problemlerimiz var" yollu konuşması gerektiğini söyledi. Derviş, AB-Türkiye arasındaki sorunların "objektif kriterler" koyularak çözülebileceğini ifade etti.

Türkiye-AB ilişkilerinin çökmesinin sadece Müslüman-Batı ilişkisini kötüleştirmeyeceğini belirten Derviş, ayrıca Türkiye içinde de sorunların artacağına işaret etti. Derviş, "Bu konular sadece Türkiye ve AB için önemli değil. Zamanımızın büyük sorunları için de önemli." şeklinde konuştu.

Bu arada, UNDP Başkanı Derviş, 2001 krizinden sonra IMF yardımı ile Türkiye'nin güçlü bir ekonomisinin olduğunu belirterek bunun "Türklerin kendilerine olan güvenini arttırdığını" söyledi. Derviş, Türklerde AB'nin "insan hakları nedeniyle yaptığı eleştirilerin" asıl amacının Türklerin Müslüman olması ve Türk işçilerinden korkmaları olduğu kanısının hakim olduğunu da ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious