Kemal Derviş TÜSİAD YİK toplantısında konuştu

Kemal Derviş TÜSİAD YİK toplantısında konuştu.9504
  • Giriş : 19.06.2008 / 12:23:00

BM Kalkınma Programı Başkanı Derviş, TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu toplantısında konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Başkanı Kemal Derviş, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Konseyi (YİK) toplantısına sendikacıların katılmamasıyla ilgili olarak, 'Sendikacı arkadaşlarla buluşmak güzel olurdu ama bu konuyu (toplantıya neden katılmadıklarını) hiç bilmiyorum' dedi.

TÜSİAD YİK toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Derviş, toplantıya sendikaların katılmaması konusunu hiç bilmediğini ifade etti.

Derviş şunları kaydetti:

'Sendikacı arkadaşlarla buluşmak güzel olurdu ama bu konuyu hiç bilmiyorum. Ben sadece ekonomi üzerine, bu konunun katiyen dışına çıkmayan, siyasi konulara hiç bir şekilde girmeyen bir sunum yapmayı kabul ettim. Bütün olay bu. Ekonomide hakikaten dünyada ciddi gelişmeler var. Türkiye'yi de etkiliyor tabii... Bu konuyu Türkiye'den önde gelen iş adamları ile toplum önderleri ile tartışmak benim için de tabi çok yararlı olur. Ama ekonominin dışında herhangi bir şey yok. Dolayısıyla, yani sendikalar da olsaydı sevinirdim tabi. Ama bu bir TÜSİAD toplantısı, onlar çağırdılar ben de kabul ettim.'

Derviş, bir başka soru üzerine de dünyada enflasyonist baskının arttığından bahsettiğini ifade ederek, 'Üç ay önce emtia fiyatlarının, bu arada maalesef gıda fiyatlarının çok artacağına işaret ettim. Sanıyorum ilk işaret edenlerdenim. Ama bu dünyadaki bir olay, Türkiye ile ilgili bir açıklama değildi' diye konuştu.

Derviş, UNDP olarak özellikle daha dar gelirli, daha yoksul ülkelerde, kesimlerde çalıştıkları için bu fiyat artışlarının dar gelirli kesim için ciddi bir sorun olduğunu, Türkiye'den çok daha yoksul ülkeler bulunduğunu, bu insanların gıda fiyatlarında yüzde 100'e yakın artış olunca çok zor durumda kaldığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious