Kemal Derviş'ten erken ayrılma kararı

Kemal Derviş'ten erken ayrılma kararı.9504
  • Giriş : 08.01.2009 / 21:25:00

Görev süresi Temmuz ayında bitecek olan BM Kalkınma Programı Başkanı (UNDP) Kemal Derviş Mart ayında görevini neden bırakmak istediğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Görevinden 1 Mart'ta ayrılma isteğini bugün BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'a ileten, BM Kalkınma Programı (UNDP) Başkanı Kemal Derviş'in, dünya ve Türkiye ekonomisiyle ilgili akademik çalışmalarda bulunmayı planladığı kaydedildi.

Kemal Derviş'in, yakınlarına şu an tam olarak neler yapacağını bilmediğini söylediği, ama her halükarda dünya ekonomisi ve Türkiye ekonomisiyle ilgili çalışıp düşüneceğini ve akademik çalışmalarda bulunacağını yakınlarıyla paylaştığı öğrenildi.

Derviş'in, bugün BM Genel Sekreteri'ne 1 Mart'ta görevinden ayrılmak istediğini belirttiği ve Genel Sekreter'in de üzüntüyle bu kararı kabul ettiği bildirilmişti.

Derviş'in görev süresi, bu yılın temmuz ayının sonunda bitecekti.

BM Sözcüsü Michelle Montas, Kemal Derviş'in 1 Mart'ta görevinden ayrılmak istemesiyle ilgili soruları üzerine, BM Genel Sekreteri Ban'ın, Derviş'in talebini üzüntüyle kabul ettiğini, Derviş'in, BM Kalkınma Programını en iyi biçimde yönettiğini, gösterdiği üstün liderlikten dolayı kendisine takdirlerini ve derin şükranlarını ilettiğini bildirdi. Montas, Ban'ın, Derviş'in yerine yeni bir başkan adayı arayış sürecini de başlatacağını açıkladı.

Ban'ın, Derviş'in liderliğinde UNDP'nin kalkınma programlarını gelişmekte olan ülkelere yardım amacıyla son 4 yılda genişlettiğini ve bu konuda somut ilerleme sağladığını da belirttiği bildirildi.

2005 yılı ağustos ayında göreve gelen Derviş'in, bu yılın temmuz ayının sonunda görev süresi bitecekti. Derviş, kişisel ve ailevi nedenlerle 1 Mart'ta görevinden ayrılmak istediğini bugün Ban'a iletti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*