Kemal Derviş'ten krize ilişkin uyarılar

Kemal Derviş'ten krize ilişkin uyarılar.8455
  • Giriş : 13.12.2008 / 14:30:00
  • Güncelleme : 13.12.2008 / 15:15:02

Derviş, dünyayı saran krizin sanılandan da kötü olduğunu ancak güçlü önlemlerle çözülebileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Washington'da Amerikan Gelişme Merkezi adlı düşünce kuruluşunda konuşan Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Başkanı Kemal Derviş, ekonomik krize ilişkin önemli uyarılar ve çözüm önerileri yaptı.

Derviş, dünyayı saran krizin, yakın zamanlardaki tahminlerden bile daha kötü olduğunu, ancak güçlü önlemler ve iyi koordinasyonla çözülebileceğini söyledi.

PAKETLER BÜYÜK BOYUTLU OLMALI

Çözüm önerilerinde bulunan Derviş, dünyada krize karşı hazırlanan ve hazırlanacak teşvik paketlerinin, büyük boyutlu olması gerektiğini belirtti.

Krizin dünyada acı çekilmesine, kızgınlığa yol açtığını ve insanların sorumlu aradığını anlatan Derviş, bunun güvenlik sorunlarına neden olabileceğini vurguladı.

GELİŞMEKTE OLANLAR DAYANIKLI KALDI

UNDP Başkanı, gelişmekte olan piyasaların krizden kötü etkilendiğini, ancak bir çöküş yaşanmadığını ve bu ekonomilerin dayanıklılık sergilediğini kaydetti.
Finans krizinin, gelişmekte olan ekonomileri Eylül'den itibaren vurmaya başladığını kaydeden Derviş, Çin ve Hindistan gibi yüksek tasarruf oranlarına sahip bazı ülkelerin bundan daha az etkilendiğini, ancak etkinin, dövize bağımlı diğer ülkelerde daha ağır olduğunu belirtti.

Gelecek altı ayın zor geçeceğini, ancak ardından güçlü önlemlerle göreceli bir toparlanmanın başlayabileceğini kaydeden Derviş, “Bir nükleer savaş yaşamıyoruz, bunun üstesinden gelebiliriz” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*