Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Vakit'e taş

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Vakit'e taş.8504
  • Giriş : 18.03.2009 / 21:34:00

"Ben yolda yürürken pisliğe basmak istemem. Vakit'in sorularını da böyle görüyorum!"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Kadir Topbaş'ın kendisi hakkında "Ben onu ciddiye almıyorum. Kafasına takmış İDO'yu, İstanbullular da seçimden sonra takacak" şeklindeki sözlerine karşılık verdi. "Ben İstanbullular adına soruyorum. Diğer sözleri ise onun üslubunu gösterir. Biz efendice soruyoruz" diyen Kılıçdaroğlu yeni sorularını sıraladı: "283 trilyon nedir? Nereye harcandı? Amerikan firmasıyla işbirliği yapıyorsunuz asfalt konusunda. Ne oluyor da özel bir firmadan danışmanlık hizmeti alıyorsunuz? Kim bu firma? Bu firmaya kaç milyon euro ödediniz?"

CHP' nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim turu kapsamında önce İkitelli Organize Sanayi Bölgesi'nde iş adamları ile buluştu. Buradan oy kullanacağı Kağıthane'ye geçen Kılıçdaroğlu Koç Üniversitesi'nde öğrencilerle buluştu. Hak İş'i ziyeret eden Kemal Kılıçdaroğlu, daha sonra da CHP'nin çarşaf açılımını gerçekleştirdiği Sultangazi'de halka seslendi.

Hak-İş ziyareti öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın "Artık onu ciddiye almayacağım" sözlerine cevap verdi: "Daha önce sorular sorduk. Hiçbir soruya yanıt vermedi. Daha önce tek bir soru sordum. Hiçbir yanıt vermedi. Yanıt veremez zaten. Biz yine Euro Asfalt firmasıyla yapılan sözleşmenin ne olduğunu tekrar kendisine sorduk. Yine yanıt veremiyor. Ciddiye alınıp alınmama olayı değil. İstanbullular adına soruyoruz bu soruyu. Bize bir yanıt versin. Hadi ben sormuş olmayayım. Siz sorun gazeteci olarak."

Kılıçdaroğlu, daha sonra Topbaş'a yönelik sorularını şöyle tekrarladı: "Euro Asfalt firmasıyla yapılan sözleşme nedir? Nasıl yaptınız? Kim tarafından yapıldı bu sözleşme? Asfaltın kalitesini ne kadar düzelttiniz?"

İDO ile ilgili sorduğu soruya, Topbaş'ın "Ben yanıtımı verdim. İnternet sitesinden yayınladım. Baksaydılar" cevabını verdiği hatırlatılan Kılıçdaroğlu, "Verdiği yanıtta akaryakıt ve işçi ücretleri diyor. Akaryakıt ve işçi ücretleri de kanunen kabul edilmeyen gider sayılmaz zaten. Onlar yasaların öngördüğü gider. Onun belgelerini açıklasın. Açıklayamaz yine" diye konuştu.

KENDİ ÜSLUBUNU GÖSTERİYOR

Bir gazetecinin, Topbaş'ın "Kafasına takmış İDO'yu İstanbullular da seçimden sonra takacak" sözlerini hatırlatması üzerine Kılıçdaroğlu, "İşte 'Üslup' diyorsunuz. Kendi üslubunu gösteriyor. Biz kendisine efendice soru soruyoruz. Yanıt vermiyor. Şimdi yanıt vermediği sorulardan 'Efendim ben onu ciddiye almıyorum' diyerek kurtulmaya çalışıyor. Hiç kurtulma, saklanma, kaçma arzusu olmamalı. Onun temel arzusu, hedefi İstanbullular'ı bilgilendirmek olmalı" dedi.

SORULARINI SIRALADI

Kendisinin İstanbul'da yaşayan bir vatandaş olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, Topbaş'a yine soru yöneltti. Kılıçdaroğlu, "283 trilyon nedir? Nereye harcandı? Amerikan firmasıyla işbirliği yapıyorsunuz asfalt konusunda. Ne oluyor da özel bir firmadan danışmanlık hizmeti alıyorsunuz? Kim bu firma? Bu firmaya kaç milyon euro ödediniz?" diye sorularını sıraladı.

"Beni ciddiye alır almaz o onun bileceği konu. Ben soru sormaktan vazgeçmeyeceğim. Benim sorularım çok açık ve net" diyen Kılıçdaroğlu, Topbaş'ın kendisinin sorduğu sorulara açık ve net yanıt vermesini isteğini söyledi.

VAKİT MUHABİRİ İLE TARTIŞTI

Vakit muhabirinin Kılıçdaroğlu'na, kızının Vakıfbank'a sınavsız hukuk müşaviri olarak atanmasıyla ilgili bir açıklama yapıp yapmayacağı sorusuna "Hayır, bir açıklama yapmaya gerek var mı? Vakıfbank kimi sınavla alıyor? Biliyor musunuz? Vakıfbank'ın sınavla eleman aldığını biliyor musunuz? Bilmiyorsanız niye soruyorsunuz?" diye sordu. Muhabirin "Sınavsız alınmaz bence" cümlesine sinirlenen Kılıçdaroğlu "Bir soru soracaksanız oturup adam gibi araştıracaksınız. Adam gibi araştırmadan, sırf böyle muhalefet olacağım diye... Vakit gazetesi değil mi? Evet Vakit gazetesi. Sizin ne tür haber yaptığınızı ben biliyorum. Ne kadar yalan yanlış haber varsa yapıyorsunuz. O nedenle Vakit gazetesinin sorularını yanıtlamıyorum. Ben yolda yürürken pisliğe basmak istemem. Vakit'in sorularını da böyle görüyorum" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*