Kemal Türkler cinayetinde bozma kararı

Kemal Türkler cinayetinde bozma kararı.16091
  • Giriş : 30.01.2009 / 23:17:00

Ünal Osmanağaoğlu’nun Türkler cinayetinde tetik çektiğini belirten Yargıtay beraat kararını bozdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kemal Türkler cinayetinde geç gelen bozma kararı. Osmanağaoğlu yeniden yargılanacak ancak dava 1.5 yıl içinde bitmezse zaman aşımı uygulanacak

Yargıtay, DİSK Genel başkanlarından Kemal Türkler'in öldürülmesiyle ilgili davada, yerel mahkemenin cinayetin tek sanığı olan Ünal Osmanağaoğlu hakkında verdiği beraat kararını bozdu. Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Türkler'i öldüren kişiler arasında bulunduğu iddiasıyla yargılanan Osmanağaoğlu'nun “yeterli ve kesin delil bulunmadığı” gerekçesiyle beraatine karar vermişti.

'Planladı, tetiği çekti'

Türkler ailesinin temyiz istemini Yargıtay 9. Ceza Dairesi karara bağladı. Daire, “Kemal Türkler'in Merter'deki evinin önünde öldürülmesi eyleminde Ünal Osmanağaoğlu'nun eylem yerinin belirlenmesi, keşif yapılması, planlama aşamasında görev alması ve olay sırasında silahla ateş ederek, suça asli maddi fail olarak katıldığının anlaşıldığına” işaret etti. Osmanağaoğlu hakkında mahkumiyet yerine beraat kararı verilmesini yasaya aykırı bulan Yargıtay 9. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin beraat kararını oy birliğiyle bozdu.

Daire, DİSK'in temyiz başvurusunu ise suçtan doğrudan doğruya zarar görmediği gerekçesiyle reddetti. Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi, bu karara uyarsa Osmanağaoğlu yeniden yargılanacak. Mahkemenin karara uymaması halinde ise son kararı Yargıtay Ceza Genel Kurulu verecek.

Zaman aşımı riski

Osmanağaoğlu, 22 Temmuz 1980'de işlenen Türkler cinayetinde yargılanan tek sanıktı. Halen cezaevinde yatan Osmanağaoğlu hakkındaki Türkler davası için zamanaşımı 22 Temmuz 2010'da dolacak. Davanın o tarihe kadar bitirilmemesi halinde Türkler, Yargıtay'ın yaptığı tespitlere rağmen cinayet davasından kurtulmuş olacak.

En fazla 10 yıl yatacak

Bakırköy Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, DİSK genel başkanlarından Kemal Türkler'in, evinin önünde otomobiline binmek üzereyken, Ünal Osmanağaoğlu ile arkadaşları Aydın Eryılmaz, Abdülsamet Karakuş ve İsmet Koçak tarafından öldürüldüğü, koruma polisi Ali Bilsev'in de yaralandığı belirtiliyordu.

İddianamede, sanığın, müebbet ağır hapisle cezalandırılması talep ediliyordu. 12 Eylül döneminde açılan MHP davasında Türkler'in dönemin MHP Genel Başkanı Türkeş'nin “DİSK yöneticilerinin yok edilmesi yolunda emrini vermesi” üzerine Celal Adan tarafından hedef seçilerek öldürüldüğü iddia edilmişti. Ancak sanıklar bu davada beraat etti. Kalan tek sanık Osmanağaoğlu mahkum olsa bile Af Kanunu uyarınca bu cinayetten 10 yıl yatacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*