Kemal Unakıtan: "Başka zam yok"

Kemal Unakıtan:
  • Giriş : 05.01.2008 / 16:58:00

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, “Doğal gaz ve elektrik zamlarını başka zamlar takip etmez” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bakan Unakıtan, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fevzi Sürmeli'yi ziyaret etti.

Burada bir gazetecinin “Doğal gaz ve elektrik zamlarının ardından Türkiye'yi yeni zamlar bekliyor mu?” sorusu üzerine Bakan Unakıtan, “Doğal gaz ve elektrik zamlarını başka zamlar takip etmez. Bu zamlar zorunluluk neticesindeki zamlardır” dedi. Elektriğin üretildiği kaynaklardan petrolün varil fiyatının 100 dolarlara çıktığını anlatan Bakan Unakıtan, şöyle konuştu:

“Petrol fiyatlarına bağlı olarak doğal gaz fiyatları da artıyor. Elektriğin ham maddesi artarken (elektriğin fiyatı aynı kalacak) demek mümkün değil. Zamlar da asgari ölçülerde yapıldı. Bu arada hükümetin yapmış olduğu zamma Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu da haklı olarak zam yaptı. Türkiye'de yapılan zamlar asgari ölçeklerde mecburi yapılan zamlardır. Ekonominin gereği neyse o yapılıyor. Allah nasip ederse bizde de petrol çıkar, doğal gaz çıkar, o zaman (ne lüzum var, fiyatları artırmaya) deriz. Devletin elindeki zam yapılacak, zam yapılmayacak maddeleri giderek azalıyor. Elektrik de artık özelleştirilecek. Böylece (zam var mı, yok mu?) diye kimse bize sormayacak. Türkiye bir normalleşme süreci içindedir. Ayrıca ülkedeki birçok üründe indirim de var.”

OTOYOL VE KÖPRÜLERİ ÖZELLEŞTİRİLMESİ

Bakan Unakıtan, bir gazetecinin otoyol ve köprülerin özelleştirilme çalışmalarının hangi aşamada olduğunu sorması üzerine, “Otoyol ve köprülerin özelleştirilmesi iyi bir aşamada. Özelleştirme İdaresi bu konu üzerinde harıl harıl çalışıyor. 2008'de otoyol ve köprülerin özelleştirilmesi konusunda bir adım atacağız” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious