Kemal Unakıtan 'koalisyon' duası yaptı

Kemal Unakıtan 'koalisyon' duası yaptı.9923
  • Giriş : 03.06.2007 / 12:16:00
  • Güncelleme : 03.06.2007 / 12:34:11

Turizmde Katma Değer Vergisi oranlarını indiren hükümet, istihdam vergilerini de düşürmeye hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gıda ve turizmde Katma Değer Vergisi oranlarını yüzde 18'den 8'e indiren hükümet, istihdam vergilerini de düşürmeye hazırlanıyor.

MÜSİAD'ın Antalya'da yapılan genel idare kurulu toplantısına Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ve müsteşar Hasan Basri Aktan katıldı. Unakıtan, Ziraat Bankası'nı da özelleştireceklerini söyledi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD) Antalya'da düzenlenen Genel İdare Kurulu toplantısına katılan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türkiye'nin rekabet gücünü artırmak için maliyetleri düşürmek gerektiğini belirterek, "Bundan sonraki dönemde yapacağımız ilk iş, istihdam vergilerini azaltmak olacak." dedi. AK Parti hükümetinin Türkiye'nin tarihinde vergi indiren ilk hükümet, kendisinin de vergi indiren bakan olduğunu dile getiren Unakıtan, "Her gelen hükümet 'indireceğim' der; ama bindirir." ifadesini kullandı. MÜSİAD üyelerine seslenen Maliye Bakanı, "Hepinizin ortağıyım, zararınıza karışmıyorum, kârınıza ortağım. Size kıyak çekmeye çalışıyorum, vergileri düşürüyorum, kıyağımı unutmayın. Antalyalılar da turizmden dolayı unutmasın. Bir şey yapıyoruz; ama alkışı da hak ediyoruz. Vergi indirimlerine imkanlar dahilinde devam edeceğiz." diye konuştu.

Özelleştirmeden sorumlu Maliye Bakanlığı, TMSF ve diğer kurumlarla birlikte 37 milyar dolarlık özelleştirmeye imza attı. Kâr eden kamu kurumlarının da özelleştirilmesi gerektiğini belirten Unakıtan, "Tüpraş'ı Koç mu iyi idare eder, bizim memurlar mı? Tabii ki Koç daha iyi idare eder. Kamuda 'performansı kötü' diye bir adamı görevden al, Danıştay o adamı ertesi gün geri getiriyor." değerlendirmesini yaptı. Ziraat Bankası'nın da özelleştirilmesini isteyen Unakıtan, bankanın kredi kullandırırken müfettiş baskısı altında kaldığını ifade ederek, "Bak bakalım Sabancı'nın Akbank'ı nasıl çalışıyor? İşini iyi yapmayan adamı orada tutarlar mı? Öyle bürokratlar var ki hayatı boyunca kendisini sorumlu kılacak hiçbir şeye imza atmamış, bunu da övünerek anlatıyor. Tam madalyalık adam; ama tersinden." şeklinde konuştu. Antalya'ya Malezya ve Singapur'da çeşitli toplantılara katıldıktan sonra gelen Maliye Bakanı, Singapur'un en büyük şirketinin Türkiye'de banka almak istediğini duyurdu. Uzakdoğulu şirketin Türkiye'deki KOBİ'lere yönelik özel bir paket hazırladığını bildiren Unakıtan, ucuz finansman sağlayacaklarını dile getirdi.

İş dünyasının 60. hükümetten talepleri

MÜSİAD Başkanı Ömer Bolat ise yeni kurulacak 60. hükümetten beklentilerini şöyle sıraladı: "Her şeyden önce bozulan siyasi istikrarın yeniden sağlanması ve güven ortamının korunması. Ekonomide bin bir fedakarlıkla kazanılmış olan makroekonomideki istikrar ortamının devamı. İşletmelerin dünya seviyesinde rekabet edebilmesi için gereken ortamın oluşturulması. İşsizlikle mücadele için aktif bir istihdam politikası geliştirilmeli ve emek piyasasındaki katılıklar kaldırılmalı. Belirli sektörlerde makine bilgi teknolojilerinde yatırım indirimi gerekiyor. Güneydoğu'nun kalkındırılarak terör batağı kurutulmalı. Enerji ithalatı kontrol altına alınmalı." MÜSİAD tarafından maliye politikaları, milli emlak ve özelleştirme konusunda rapor hazırlandı. Raporda yer alan hususlar şöyle: Vergi kanunları yeniden yazılmalı. Dolaylı vergilerin toplam vergiler içindeki payı dolaysız vergilerden yüksek olmamalı. Vergiler yatırım ve istihdamı caydırıcı değil, artırıcı etki yapmalı. Gayrimenkul rantları vergilendirilmeli. SSK primleri vergi dairesi tarafından da toplanmalı. Kredi maliyetlerini yükselten Damga Vergisi ve BSMV kaldırılsın. Genel KDV oranı AB ortalaması olan yüzde 15'e indirilsin. Mükellefler hakkında kesinleşmiş karar olmadıkça yurtdışı yasağı konulmasın. Vergileri erken ödeyenler ile geç ödeyenler arasında fark olsun.

Antalya Del Mar Mirada Oteli'nde yapılan Genel İdare Kurulu toplantısının gala yemeğinde açılış konuşmasını Şube Başkanı İbrahim İşlek yaptı. Antalya şubesine katılan yeni üyelere rozet takılan geceye Bakan Unakıtan'ın yanı sıra Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci ve Gelir İdaresi Başkanı Osman Arıoğlu da katıldı.

'Allah, Türkiye'yi koalisyon hükümetlerinden korusun'

Maliye Bakanı Unakıtan, siyasi istikrarın önemine vurgu yaptı. Türkiye'nin geleceğinin fevkalade parlak olduğunu söyleyen Unakıtan, ekonominin düzlüğe çıkması için istikrarın şart olduğunu söyledi. Ülkenin birinci gündeminin ekonomi olması gerektiğini ifade eden Unakıtan, "seçim sürecine girdik ya daha önce koalisyonlarda bulunanlar ekranlara çıkarak konuşma yapıyor. İki aydan az var, seçimlere herkes bülbül kesilmiş, siz daha önce de geldiniz. Sen değil misin bu ülkeyi batıranlardan biri. Öyle hale getirmişler ki, memurun maaşını ödeyememe durumuna getirmişler. Allah, Türkiye'yi koalisyonlardan korusun. Şimdi istikrar sayesinde ekonomi iyi durumda. Bütçe açığı çok aşağılara indi. Geçmiş hükümetlerin yaptığı borçları ödüyoruz, hem de kasayı dolduruyoruz." yorumunu yaptı. Genel seçimlerde Türk insanının çok iyi düşünmesi gerektiğini dile getiren Maliye Bakanı, seçimlerde doğru politikaların devamı, istikrar, AB üyeliği için geniş düşünülmesini istedi. Türk ekonomisinin eskiden kapalı ekonomi olduğunu, Turgut Özal'ın Türkiye'nin gözünü açtığını anlatan Unakıtan, "Allah rahmet eylesin, nur içinde yatsın, Özal gözümüzü açtı. Şimdi ondan geriye parti de kalmadı ya... Fikirleri de kalmadı. Özal hayatta olsaydı elinde sopayla onları kovalardı." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious