Kemik erimesi engellenebilir

  • Giriş : 14.09.2006 / 00:00:00

Kemik erimesi, çocuklukta alınacak önlemlerle engellenebilir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çocukluk yıllarının kemik sağlığı için büyük bir önem taşıdığını ifade eden uzmanlar, vücut kemik kitlesinin yüzde 45’inin bu dönemde oluştuğuna dikkat çekiyor.

Kemik erimesi olarak bilinen osteoporoz hastalığı genellikle yaşlılara özgü bir rahatsızlık olarak biliniyor. Erişkin hastalığı olarak bilinmesine rağmen osteoporozun kökleri çocukluk yıllarına dayanıyor. Bunun için çocukluk çağında alınacak önlemler, ileride oluşabilecek osteoporoz riskini en aza indiriyor. Özellikle bu yıllarda yeterli miktarda alınacak kalsiyum ileriki yaşlarda kadınlardaki kemik erimesi oranını önemli ölçüde düşürüyor. Uzmanlar, sinsi ve çok yavaş ilerleyen hastalığın çocukluk çağında alınabilecek basit önlemlerle engellenebileceğini söylüyor. Güçlü kemik yapısının 20’li yaşlara kadar yapılandığına dikkat çeken uzmanlar, bu yıllarda vücudun yeteri kadar gelişmesi için dikkatli olunması gerektiğini belirtiyor.

Memorial Hastanesi’nden Çocuk Sağlığı Uzmanı Hülya Caner, çocukluk yıllarının kemik sağlığı için büyük bir önem taşıdığını ifade ediyor. Vücut kemik kitlesinin yüzde 45’inin bu dönemde oluştuğunu dile getiren Caner, “Bu yıllarda hormonların etkisiyle artan iştah, öğün atlama veya kilo alma korkusu ile bilinçsizce yapılan rejimler, hızlı büyüme ile artan kalsiyum ihtiyacını karşılayamıyor. Bunlara, hem alınan kalsiyumun emilimine hem de vücuttan atılımını hızlandıran kahve, kolalı içecekler, alkol ve sigara da eklenince, durum daha da ciddiyet kazanıyor.” diye konuşuyor. Güçlü kemik yapısının ilk 20 yaş içinde oluştuğunu aktaran Caner, vücuttaki kemik kitlesinin maksimum hacmine 30’lu yaşlarda ulaştığını bildiriyor. 30’lu yaşlardan sonra vücuttaki kemik dokusunun yavaş yavaş azaldığını anlatan Caner, bu nedenle çocukluk yıllarında gerekli önlemlerin alınması gerektiğini kaydediyor. Çocukların kalsiyumdan zengin gıdalarla beslenmeyi ve bilinçli spor yapmayı alışkanlık haline getirmesi gerektiğini vurgulayan çocuk sağlığı uzmanı sözlerini şöyle sürdürüyor: “Kemik dokusunun kayıp hızı kadınlarda ve erkeklerde başlangıçta aynıyken, hanımlarda menopoz döneminde östrojen hormonunun azalmasına bağlı olarak kemik dokusu kayıp hızı artıyor. Dolayısıyla 50 yaş üzerindeki her üç kadından birinde görülen ve önemli bir sağlık sorunu olan kemik erimesi boyda kısalma, kemik ağrıları, kalça ve omurga kırıkları ile kendini göstermekte, yaşam kalitesini önemli oranda etkilemektedir. Bu nedenle çocukluk çağlarında gençler geleceğe yatırım yaparak ileride kaçınılmaz gibi gözüken sağlık sorunlarını önleyebilir.

Kalsiyum ihtiyacı, yaşa göre değişiyor. Yaşamın ilk 6 ayında günlük ihtiyaç 400 miligram, 1 yaşa kadar 600 miligram, 1 yaşından sonra da ergenlik yaşına kadar 800 miligram ve ergenlik çağında da 1200-1500 miligram. Bir bardak süt ve süt ürününde yaklaşık 300 miligram kalsiyum olduğu düşünüldüğünde günlük ihtiyaç, alınan gıdalarla çok kolaylıkla karşılanıyor. Kalsiyumdan zengin gıdalar; badem, ayçiçeği çekirdeği, yumurta, balık, nohut ve brokolidir. Ergenlik çağında eğer kalsiyum miktarı gıdalarla karşılanmıyorsa ilave kalsiyum önerilebiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious