Kemik erimesi

  • Giriş : 25.09.2006 / 00:00:00

Kadınlar her yıl kemik dokusunun yüzde 1'ini kaybediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Menapoz sonrası kadınlarda görülen kemik erimelerinin, kemik dokusunun her yıl yüzde bir oranda kaybedilmesine sebep olduğunu belirtildi. Uzmanlar, 75 yaşına gelen bir kadının 35 yaşındaki kemik dokusunun yüzde 30'unu kaybettiğini vurguluyor.

Bursa Zübeydehanım Doğumevi Başekimi Op. Dr. Şeref Nişancı, menopoz sonrası kemik erimesinin, kemik dokusunun temel minerali olan kalsiyumun yaşlanma ve menapozdaki östrojen eksikliği sonucu kalıcı olarak kaybedilmesi anlamına geldiğini kaydetti.

Başekim Nişancı, ilk 5-8 yılda kemik kaybının ortalama yılda yüzde 4-8 iken daha sonra kısmen azalarak kadınların her yıl kemik dokusunun yaklaşık yüzde 1'ini kaybettiğini belirtiyor.

75 yaşına gelen kadınların, ortalama olarak 35 yaşındaki kemik dokusunun yüzde 30'unu kaybettiğini söyleyen Nişancı, buna bağlı olarak menapozla beraber hızla artan kemik erimesi sonucu sessiz omurga kırıklarıyla bel ağrıları, boyda kısalma ve kamburluk gibi rahatsızlıkların ortaya çıktığını vurguluyor.

Menapozdan sonra bir kadında boyun 65 yaşına kadar ortalama 4 cm, 75 yaşına kadar ise 9 cm kısaldığı bilgisini veren Nişancı, "Omurga kemiklerindeki çökme kırıklarına bağlı olarak ortaya çıkan kamburluk ve göğüs kafesinin kemik yapısının bozulması sonucu hastada solunum sıkıntısı gelişebilir. Kadınlar menapozda çarpma düşme sonucu kalça, el bileği ve diğer kemik kırıklarına da daha kolay maruz kalabilirler. Bu kırıklardan en ciddi olanı kalça kırığıdır ve kalça kırığından sonra hastalardan yüzde 12-20'si 2 yıl içinde kaybedilmektedir. Kalça kırığı geçirmiş hastaların geriye kalanlarının bir kısmı sürekli bakıma ihtiyaç duymaktadırlar. Korunma bu açıdan en ekonomik, en insancıl ve en kolay yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır." diye konuştu.

Başhekim Nişancı, kemik erimesine zemin hazırlayan risk faktörleri şöyle sıraladı: "Çok çocuk doğurma, sigara, alkol kullanımı, beslenme bozuklukları (kalsiyumdan fakir diyet), güneş banyosu alışkanlığının olmaması, spor yapma alışkanlığının olmaması, uzun süre yatağa bağlı kalmaya neden olan hastalıklar, bazı hormonal bozukluklar (hiperparatiroidi(guatr), böbrek üstü bezinin aşırı çalışması veya steroid hormonlarının ilaç olarak uzun süreli alımı vb.), Bağ dokusu hastalıkları, erken menapoz, genetik faktörler"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious