Kemikler babam ve kardeşime ait

Kemikler babam ve kardeşime ait.10830
  • Giriş : 02.07.2009 / 17:06:00

Lice'deki kazıları izleyen Sadık Ulumaskan'ın oğlu İsmail Ulumaskan, kemiklerin yüzde 90 yakınlarına ait olduğunu savunarak, "Babam gümüş protez diş kullanıyordu ve kazıda protez dişler de çıktı" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Diyarbakır'ın Lice ilçesine bağlı Dibek köyünde kayıp baba ve oğlunun kemiklerinin bulunduğu iddiasıyla bir kayanın dibinde yapılan kazı sonrası 2 insana ait iskeletler ortaya çıktı. Kafataslarının da olduğu kemikler DNA testi için İstanbul Adli Tıp'a gönderilecek.

Kazı çalışmasını yerinde Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesi'nden Diyarbakır'a gelirken 1997 yılında kaçırılan ve akıbetlerinden bir daha haber alınamayan Sadık Ulumaskan ile oğlu Seyithan Ulumaskan'ın cesetlerinin gömüldüğü iddia edilen Dibek köyündeki kazı çalışmalarında 2 insana ait kemikler bulundu.

İHD Diyarbakır Şube temsilcilerinin de izlediği kazı çalışması sırasında iki insan iskeleti bulundu. Kazıda ayrıca, bir poşete sarılı elbise parçaları da çıkarıldı. Ortaya çıkarılan kemikler Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı'na gönderilmek üzere Lice Cumhuriyet Savcılığı tarafından alındı.

Kemikler, Diyarbakır'daki Savcılığa ulaştıktan sonra Ulumaskan ailesinden alınacak DNA örnekleri ile birlikte İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderilecek. DNA testi ile cesetlerin baba ve oğul Ulumaskan'a ait olup olmadığı kesinleşecek.

Kazı çalışmasını izleyen Sadık Ulumaskan'ın oğlu Ulumaskan, kemiklerin büyük ihtimal ,babası ile kardeşine ait olduğunu savunarak, "Kemikler yüzde 90 babam ve kardeşime ait. Babam gümüş protez diş kullanıyordu ve kazılarda gümüş protez dişler de çıktı. Yine elbise parçaları da bunu gösteriyor" diye konuştu

Kazı çalışmalarının ardından açıklama yapan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Muharrem Erbey, ailenin ve görgü tanıklarının ifadeleri üzerine cesetlerin büyük ihtimalle Ulumaskanlar'a ait olabileceğini belirtti.

İHD olarak kısıtlı imkânlara rağmen yaptıkları çalışmalar sonucunda kayıplara ait bazı cesetleri bulduklarını hatırlatan Erbey, bölgede faili meçhullere ait birçok mezarın bulunabileceğini savundu.

Devletin faili meçhul cinayetleri bir an önce açığa çıkarması için çalışma yürütmesi gerektiğini belirten Erbey, "Kendi geçmişiyle yüzleşmeyen devletin meşruluğu tartışılmalıdır. Aydın ve yazarların içinde bulunduğu Hakikatleri Araştırma Komisyonu'nun bir an önce kurularak bölgede yaşanan faili meçhul cinayetlerin aydınlatılmasını istiyoruz" dedi.

Bilindiği gibi, baba-oğul Ulumaskanlara ait olduğu iddia edilen cesetler yol kenarında, Aralık 1997'de Lice'nin Dibek Köyü'ndeki 5 kişi tarafından görülmüştü. Köylüler, yetkililere haber verdikten sonra cesetleri bir kaya dibine gömerek kaybolmaması için etrafını taşlarla işaretlemişti.

Sözkonusu cesetleri gömen üç kişi, bu yıl Mart ayında Şırnak'ın Cizre ilçesinde başlatılan kazılar sonrası İHD Diyarbakır Şubesi'ne başvurarak konuyla ilgili bilgi vermişti. İHD'nin Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurmasının ardından sözkonusu yerde kazı yapılmasına karar verilmişti.

BABA-OĞUL ULUMASKAN 12 YILDIR KAYIP

Viranşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü olan Sadık Ulumaskan ile oğlu Seyithan, 4 Aralık 1997'de, yakın akrabaları olan ve itirafçı Aziz Büyükmaskan ile görüşmek için 63 HF 363 plakalı Doğan marka otomobille ilçeden Diyarbakır'a hareket etmişti.

Baba-oğul, itirafçı Büyükmaskan'ın neden kendisine avukat tutmadıkları konusunu görüşmek için Diyarbakır'a gittikten sonra kendilerinden bir daha haber alınamamıştı. Ulumaskan ailesi, yakınlarını bulmak birçok yola başvurmuş, ancak sonuç alamamıştı. Aile, baba ve oğlunun JİTEM tarafından öldürüldüğünü iddia etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*