Kemoterapi ilaçları el değmeden hazırlanacak!

Kemoterapi ilaçları el değmeden hazırlanacak!.9976
  • Giriş : 20.02.2009 / 14:33:00

Kanser hastalarının kemoterapi ilaçları, artık robotlar tarafından el değmeden hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Robotlar tarafından el değmeden gerekli dozda hazırlanan kemoterapi ilaçları, hem sağlık çalışanları hem de hastalar için daha güvenli.

Ankara Onkoloji Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Nurullah Zengin, yeni uygulamanın kemoterapiyi hazırlayanlar açısından da çok güvenli olduğunu belirterek, "Hava yoluyla, elle de cilde ilaçların maruz olmaları söz konusuydu. Hasta için en ideal dozda ilaç verme imkanı oluyor. Robotik kemoterapi hazırlamada, hastanın bilgileri sisteme giriliyor ve gerisi robota bırakılıyor.

İnsan çalışması o alanda, risk taşıyan alanda tamamen kalkmış oluyor. Robot, hastaların rahatsızlıklarına göre doz değişikliğine de imkan veriyor. Bu ilaçlar serum içine aktarılıyor. Kapalı şekilde sistemden çıkıyor" diye konuştu.

Sistemin birkaç aşamada kontrol mekanizması bulunduğunu ve en küçük bir hatada hemen uyarı veren robotun ilaçtan da tasarrufu sağladığını anlatan Zengin, "100 mg ilaçtan 80 mg'ı kullanılıyor. 20 mg başka hastaya kullanılamaz. Bu sistemde 20 mg boşa gitmiyor. Robotik kemoterapi hazırlama hem ayaktan tedavi gören hem de yatan kanser hastaları için sağlıklı ve güvenilir bir sistem" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*