Kenan Doğulu, tanıtım atağında

  • Giriş : 14.04.2007 / 00:00:00

Kenan Doğulu, ülkeyi milli sanatçı ve milli besteci olarak temsil etmenin çok farklı bir duygu olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de bu yıl 42 ülkeyle tarihinin ek yüksek katılımına sahne olacak 52'nci Eurovizyon şarkı yarışmasında Türkiye'yi temsil etmeye hazırlanan Kenan Doğulu, ülkeyi milli sanatçı ve milli besteci olarak temsil etmenin çok farklı bir duygu olduğunu söyledi.
Doğulu, ''artık sokakta farklı yürüyorum. Kendimi biraz kahraman gibi hissediyorum. İnşallah çok güzel bir neticeyle dönersek o kahramanlık destanlarla süslenir'' dedi.
Doğulu, Belçika'da Eurovizyon şarkılarını ve haberlerini yayınlayan Eurosong'un Anvers kentinde bu yılın iddialı adaylarının davet edildiği tanıtım gecesine katıldı.
Burada birçok Belçika televizyonu, gazetesi ve radyosu yanında A.A muhabirine konuşan Doğulu, önceki yıllarda izlerken ''milli duygularla zaman zaman gözyaşlarıyla ve heyecanla'' izlediği Eurovizyon şarkı yarışmasına yeni yeni ısındığını anlattı.
''Herhangi bir Futbol karşılaşmasına, Basketbol turnuvasına gidiyormuşçasına beste sunmak çok rahat bir duygu değil'' diyen Doğulu, puanlanacağını bilmenin kendisini biraz tedirgin ettiğini belirterek, şunları söyledi:
''Fakat bu asla korkaklık ve çekingenlik olarak anlaşılmasın. Sadece, belli başarıları elde ettikten sonra kendimi tekrar öğrenci konumuna getirmek, amatör ruhla yarışmanın içinde bulunmak zaman zaman biraz zor geliyor.'' Eurovizyon yarışmasına önceki yıllarda şaibelerin karıştığını fakat artık telefonla oylama sistemine geçildiğini anımsatan Doğulu, ''Zannediyorum şaibeler ve oyunlar geçmişte kaldı. O yüzden biraz daha olumlu, biraz daha keyifli bakıyorum'' diyerek kendine olan inancını dile getirdi.

ŞARKISI
Kenan Doğulu, Eurovizyon'da yarışacağı ''Shake It Up Şekerim'' şarkısıyla ilgili şunları söyledi:
''Bu yarışma için yaptığım beste, bugüne kadar yaptıklarımın ve bugünden sonra yapacaklarımın en iyisi mi? Hayır. Mutlaka çok daha iyi şarkılar yapacağım.
Şarkılar arasında ayrım yapmak istemiyorum. Hepsinin kendi içinde farklı bir geçerliliği var. Hepsi ayrı bir heyecan içeriyor.
Bu şarkıda biraz mantıklı hareket etmeye çalıştım. Doğruları alt alta koyup bir formül içinde bu şarkıyı oluşturmaya çalıştım. Çok eğlenceli ve neşeli bir şarkı oldu. Günün ihtiyaçlarını karşılayan, amacına uygun, Eurovizyon seyircisini kısa sürede etkileyebileceğini, onlara sempatik gelebileceğini düşündüğüm ses ve ritm özelliklerini taşıyor. O yüzden şarkıma güveniyorum. İddialı bir dereceyle dönmeyi istiyorum.'' Yarışmaya katılmayı kabul etmesinden sonra kariyerinde böyle bir riske girmesiyle ilgili birçok soruyla karşılaştığını, bazılarının teşvik ederken bazılarının olumsuz fikirler beyan ettiğini anlatan Doğulu, şöyle dedi:
''Ama bu karşıma 40 yılda bir çıkan bir teklifti. Bunu değerlendirmek ve pozitif cevap vermek istedim. Bilmiyorum bir anlık delilikti. Farklı kapılar açabileceğini de düşünüyorum. Kötü olacağı yönünde içimde bir his yok.'' Yarışmada şarkısını söyleyeceği 3 dakika içinde milyonlarca kişi tarafından seyredileceği 3 dakika içinde çocukluğundan beri eğitimini aldığı ve tecrübe kazandığı bir konuda ''üzerine düşeni yapmak istediğini'' vurgulayan Kenan Doğulu, yaşadığı duyguları, şöyle anlattı:
''Türkiye'yi temsil ediyor olmak çok büyük bir gurur. Milli besteci, milli sanatçı olarak artık sokakta farklı yürüyorum. Kendimi biraz kahraman gibi hissediyorum. İnşallah güzel bir neticeyle dönersek o kahramanlık destanlarla süslenir.'' Kenan Doğulu, ''çoğunluğun anlayacağı bir dil olduğu için mantıklı bir tercihle şarkısını İngilizce söylemeyi seçtiğini'' belirterek, bunun ardından başka bir şey aranmamasını istedi.
Doğulu, Avrupa'da yaşayan hayranlarının yarışmada gönderecekleri kısa mesajlarla kendisini tüm güçleriyle desteklemelerini beklediğini ifade etti.

DOĞULU'NUN BAŞ DÖNDÜREN EUROVİZYON HAZIRLIĞI
Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de gelecek ay yapılacak Eurovizyon şarkı yarışmasında Türkiye'yi en iyi şekilde temsil etmek için tüm fırsatları en iyi şekilde kullanma azim ve kararlılığı gözlenen Kenan Doğulu, Eurosong'un dün gece Belçika'daki organizasyonuna katılırken beklenmedik sorunlarla karşılaştı.
Şarkısıyla ilgili prova çalışmalarını sürdürdüğü İngiltere'den gelişinde Brüksel havaalanındaki grev nedeniyle Amsterdam'a inmek zorunda kalan Doğulu'nun Türkiye'den hareket eden ekibi de Köln'e indi.
Trafik sıkışıklığı nedeniyle Doğulu ve ekibi Eurosong'un Anvers'teki gecesine, organizasyonun başlamasından sadece dakikalar önce ulaşabilen ve dinlenmeye vakit bulamadan Eurovizyon'u yakından takip eden onlarca gazeteci, televizyoncu ve radyocuyla ayrı ayrı görüşen ve diğer iddialı ülkeler Malta, Bosna Hersek ve Belarus'la birlikte şarkısını seslendiren Doğulu, verdiği ılımlı ve iddialı mesajlar yanında gösterdiği mütevazilik ve dostlukla yarışmada iyi bir sonuç için belki şimdiden gereken puanları topluyor.
Doğulu, Eurovizyon öncesindeki yoğun tanıtım programını ve hazırlıklarını bugün Romanya, yarın İstanbul, 17 nisanda Ukrayna, 19 nisanda İspanya, 20 nisanda Yunanistan, 21 nisanda İngiltere, 23 nisanda Gürcistan, 27 nisanda tekrar Belçika, 28 nisanda Almanya ve 29 nisanda İsviçre ile sürdürecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious