Kenan Evren hakkında suç duyurusu

  • Giriş : 06.03.2006 / 00:00:00

Özel bir televizyon kanalında yayınlanan "Genç Bakış" isimli programda 12 Eylül askeri darbesinden övgüyle bahseden Kenan Evren hakkında, 78'liler Girişimi üyeleri suç duyurusunda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kenan Evren'in özel bir televizyon kanalında yayınlanan "Genç Bakış" isimli proğramda 12 Eylül dönemine ilişkin konuşmalarını protesto etmek isteyen ve kendilerine "78'liler Girişimi" adını veren yaklaşık 20 kişi, Sultanahmet Mehmet Akif Ersoy Parkı'nda bir araya geldi. Ellerindeki pankartlarla adliye önüne yürüyüp basın açıklaması yapmak isteyen gruba polis engel oldu. Polis yetkililerinin, adliye önünde yapılan açıklamaların güvenlik nedeniyle yasaklandığını söylemeleri üzerine grup, adliyenin yanında basın açıklaması yaptı.

Grup temsilcisi sıfatıyla konuşma yapan Celalettin Can, "Darbe şefi Evren ve tüm darbeciler, ne söylerlerse söylesinler 26 yıl sonrasının tarihi gerçeği şu; Demokrasiyi kurma ve kollama adına yaptıkları darbeden demokrasi çıkmadı. Suçludurlar. Yurttaşlara, Türkiye'ye ve insanlığa karşı sayısız suç işlediler." dedi. Can, Evren ve darbe ekibinde olan kişilerin, tipik bir darbeci tutumuyla anayasalarına kendilerini hukuktan ve adaletten koruyan sözde geçici 15. maddeyi koyduklarını söyledi.

Açıklamaya destek vermek için katılan İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Başkanı Eren Keskin de, Kenan Evren ve Orgeneral Yaşar Büyükanıt aleyhine açıklama yaptı.

Grup, basın açıklamasının ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na Kenan Evren hakkında suç duyurusunda bulundu. Dilekçede, 2 Mart 2006 tarihinde Muğla Üniversitesinde yapılan "Genç Bakış" adlı programda 12 Eylül darbesiyle alakalı bir konuşma yapan Evren'in, "Suç ve suçluyu övmek" ve "Anayasa'yı ihlal etmek" suçlarını işlediği belirtilerek, cezalandırılması istendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious