'Kenan Evren yargılanmadan ölmesin'

  • Giriş : 13.12.2006 / 00:00:00

78’liler, “Pinochet, halkların vicdanın mahkum olarak öldü. Biz bu kadarı ile yetinmekten yana değiliz” diyerek başta Kenan Evren olmak üzere 1980 darbesi mimarlarının yargılanmasını istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

78’liler Birliği, Şili eski diktatörü Pinochet’in ölümünün ardından bir açıklama yayınladı. “Türkiye halkları, Şili’deki Pinochet darbesinin oluşumuna ve sonuçlarına yabancı değildir” denilen açıklamada, başta Kenan Evren olmak üzere 12 Eylül 1980 askeri darbesi mimarlarının yargılanması talep edildi. Toplumsal olarak geçmişle yüzleşme çağrısı da yapan birlik, açıklamasında şunları dile getirdi:

“Pentagon’un ‘Bizim çocuklar dediği’ generaller, 12 Eylül 1980’de darbe yaparak aynen Pinochet’in yaptığı gibi parlamentoyu dağıtmış, anayasayı askıya alarak siyasi partileri kapatmıştır.

12 Eylül cuntası döneminde Adalet Bakanlığı’nın resmi rakamlarına göre 650 bin kişi gözaltına alınmış, Bir milyon 683 bin kişi fişlenmiş, 14 bin kişi vatandaşlıktan çıkarılmıştı. Açlık grevinde, çatışmada, işkencede, ve sebebi belli olmayan şekillerde kuşkulu ölümlerin toplamı 419 kişidir. 50 kişinin idam cezası infaz edildi. İşte bu yüzden bütün darbeciler birbirine benzer. Darbeciler ölmeden sorgulansın, yargılansın!”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious