Kenan Işık genç çocuklara kıyamıyor

  • Giriş : 18.02.2006 / 00:00:00

Ünlü sanatçı Kenan Işık, genç ve istekli çocuklara kıyamadığı için haber sunuculuğunu bıraktığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kenan Işık, Akdeniz Üniversitesi Atatürk Kültür Salonu'nda (AKS), öğrencilerle söyleşi yaptı. Ünlü tiyatrocu Kenan Işık, kendisine yöneltilen, "Haber sunuculuğunu (anchorman) neden bıraktınız?" sorusuna, "genç ve istekli çocuklara kıyamadığını" neden olarak gösterdi. Işık, "Benim istediğim haberin başlığını alayım gerisini konuşayım. Kafamda daha natürel, daha dramatik bir tarz vardı. Haberleri okumak istemedim, amacım da bu değildi zaten. Bir gün gazetelerin birinde maaşım yazıyordu. O haberi okudum ve bir sigara içtim yarım saat içinde de anchormanliği bırakmaya karar verdim." dedi.

"Tiyatrodan gelenlerin popüler kültüre ve TV'ye uyum sağlayamadığı" yönündeki bir soruya ise Işık, sanata para yatıranların 'sana para verdim şunu yap' demelerine karşı olduğunu ve bu yüzden Devlet Tiyatrosu'nu bıraktığını söyledi.

Pop-modern kültürün dünyayı soyup soğana çevirdiğini ve sadece tüketen, sığ, basit, Truva filminde Brad Pitt'in kolundaki dövmeyi bilen fakat, Truva'nın Anadolu'da olduğunu bilmeyen, İbo Asena'dan ayrıldı diye üzülen bir toplum oluşturulmaya çalışıldığını iddia eden Işık, bu kültürün hayatımıza zorla şırınga edildiğini, gelişen telekomünikasyon sistemiyle her yere ulaştırıldığını ve böyle bir saldırıya karşı koymanın mümkün olmadığını ifade etti.

"Bethowen'ın senfonisini ezberlemek umuma hitap etmiyor. Ben doğu türküsünü seviyorum. Müslüm Gürses söylediği zaman hoşuma gidiyor. Benim kültürüm bu. Değişemem." diyen Işık, ayrıca, ülkemizde sanattan para kazanılmadığının zannedilmesini eleştirdi.

Ünlü sanatçı, sanatçıların birer misyoner, birer kahraman, izleyiciler için birer idol olduğunu ve böyle olunca da onların örnek alındığına dikkat çekerek, ABD'nin dünyaya kaset, video klip, sinema, kitap satarak hem para kazandığını hem de 400 yıllık kültürünü dünyaya empoze ettiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious