Kenan Pars, müslüman mı oldu?

Kenan Pars, müslüman mı oldu?.12935
  • Giriş : 12.03.2008 / 01:40:00
  • Güncelleme : 12.03.2008 / 01:44:20

Pars'ın kızı: "Babam 2 dakika önce Kelime- i Şahadet getirdi ve öldü"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yönetmen, tiyatro, sinema ve dizi sanatçısı 88 yaşındaki Kenan Pars dün İstanbul'da vefat etti. Akciğer kanseri olduğu öğrenilen ve bir süreden beri grip tedavisi gören Pars'ın kızı Çiğdem Taşlıdan, babası Kenan Pars'ın gayrimüslim olduğunu; ancak bir Müslüman gibi yaşadığını söyledi.

Taşlıdan, "Son iki gününü kelime-i şehadet getirerek ve besmele çekerek geçirdi. O yüzden onu Müslümanların cenaze aracıyla kiliseye getireceğiz." dedi. Kızının Beylikdüzü'ndeki evinde hayatını kaybeden Pars'ın cenazesi yarın Bakırköy Surp Astvazin Kilisesi'nde gerçekleşecek törenden sonra Bakırköy Ermeni Mezarlığı'na defnedilecek.

Cenaze işlemleri için Surp Astvazin Kilisesi'ne gelen Taşlıdan, babasının akciğer kanseri olduğundan haberi olmadığını, ani ölümünün herkesi şoke ettiğini söyledi. Kenan Pars'ın Bakırköy Özgürlük Meydanı'ndaki büfesinde çalışan Ali Kösealioğlu ise, "Çok iyi bir insandı. Filmlerde göründüğü gibi sert biri değildi." açıklamasında bulundu. Pars'ın büfeye gelerek kendileriyle sohbet ettiğini belirten Kösealioğlu, "11 yıldır Kenan'ın yanında çalışıyorum. Bizimle ilgilenirdi. Dün akşam bütün arkadaşlarını aramış. Hepimiz üzgünüz." dedi.

Asıl adı Kirkor Cezveciyan olan Ermeni asıllı yönetmen, tiyatro, sinema ve dizi sanatçısı Kenan Pars, 10 Mart 1920'de İstanbul'da doğdu. Siyah-beyazlı yıllardan bugüne kadar; Öldüren Şehir, Ecel Köprüsü, Evlat Acısı, Son Şarkı, Vahşi Kız, Ölüm Korkusu, Büyük Sır, Pusu, Gurbet, Samanyolu, Vatan Uğruna, İlk Aşk, Ekmek Kavgası, Namus Belası, Sarışınım, Hayat Bağları ve Acılar'ın da aralarında bulunduğu yüzlerce filmde oynayan Pars, bir dönem Yeşilçam filmlerinin sert mizaçlı karakterlerini canlandırdı. Sanatçı, oyunculuğunun yanı sıra 'Oğlum', 'Derdimden Anlayan Yok', 'Cinayet Gecesi' adlı filmlerinin yönetmenliğini de üstlendi.

6 ay önce Zaman'a şunları söylemişti

"Hıristiyan'ım. Ama Hz. Muhammed'i niye inkâr edeyim? Müslüman bir ülkede yaşadığım için İslam'ın her şeyi bana aittir. Ne Allah'ı ne Hz. Muhammed'i ne besmeleyi ne de "Lailahe illallah'ı" benden alamazsınız. Üstelik kızım bir Müslüman'la evli. Ben de İslamiyet'e biraz yakınım. Torunuma da 'kelime-i şehadeti ben öğrettim. Sonuçta bu coğrafyanın çocuğuyum. Aynı toprağa basıyoruz, aynı bayrağın altındayız, birbirimizi sevmeliyiz."

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious