Kenan Pars toprağa verildi

Kenan Pars toprağa verildi.8808
  • Giriş : 12.03.2008 / 16:03:00

Önceki gün vefat eden Kenan Pars'ın cenazesi toprağa verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Pars'ın cenazesi, Yunus Emre Kültür Merkezindeki törenin ardından Bakırköy Ermeni Kilisesi'ne getirildi. Pars'ın cenazesi, burada hazırlanan platform üzerine konuldu. Tabutun önüne ''Sevgili Eşime'' yazılı kalp şeklinde çelenk ve tabutun üstüne karanfillerden yapılmış haç işareti konuldu. Tabutun her iki başında da mumlar yakıldı. Kilisenin girişine de üzerinde ''10 Mart 1920...Unutmayacağız'' yazılı çiçeklerle donatılmış Pars'ın fotoğrafı bırakıldı.

Türkiye Ermenileri Patriği Mesrob II'nin vekili Sırpazan Şahan Sıvaciyan'ın yönettiği ve yaklaşık 30 dakika süren ayinde, İncil'den bölümler ve ilahiler okundu, Ermenice dua edildi.

Kilisedeki törene, Pars'ın eşi Dikran Uhi Cezveciyan, kızı Çiğdem Taşlıdan ile torunları, sanatçılar Ediz Hun, Orhan Gencebay, Müjdat Gezen, Fatma Girik, Adnan Şenses, Bakırköy Kaymakamı Dursun Ali Şahin ve Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen ile yakınları ve sevenleri katıldı.

Orhan Gencebay, bir süre tabutun önünde dua etti. Törene katılan sanatçılar,Pars'ın tabutunun önünde mum yaktılar.

Pars'ın cenazesi, törenin ardından kiliseden çıkartılırken, eşi Dikran Uhi Cezveciyan son kez tabuta dokundu.

Pars'ın cenazesi, daha sonra Bakırköy Ermeni Mezarlığı'nda toprağa verildi.

-SANATÇI GÖRÜŞLERİ-

Ediz Hun, kilisedeki törenin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Kenan Pars ile kendisinin ikinci filmi olan ''Mualla''da birlikte rol aldıklarını söyleyerek, Pars'ın kendisine her zaman destek olduğunu ifade etti.

Pars ile birçok filmde birlikte oynadıklarını belirten Hun, Türk sinemasının bir duayenini yitirdiğini dile getirdi.

Pars'ın zor şartlarda hayatını idame ettirmeye çalıştığını ve Bakırköy'de bir milli piyango bayisi işlettiğini dile getiren Hun, ''Oysa böyle bir sanatçıyı her zaman desteklememiz, ona gerekli sevgiyi, itibarı, değeri vermemiz gerekiyor. Bunu yapamadık. Belki sevgili Kenan biraz buruk ayrılmış olabilir aramızdan, ama o bizi affetsin, mekanı cennet olsun'' diye konuştu.

Orhan Gencebay da Pars'ın çok iyi bir insan olduğunu ve Türk sinemasına büyük hizmetleri dokunduğunu belirterek, ''O hepimizin idollerinden biriydi. Allah gani gani rahmet eylesin'' dedi.

Adnan Şenses ise ''O sinemaydı orada kaldı. Onun kalbinin güzelliğini herkes görüyor. Nur içinde yatsın'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious