Kenan şarkımı çalmadı

  • Giriş : 07.04.2007 / 00:00:00

Artık herkes derin bir nefes alabilir! Eurovision’da Yunanistan’ı temsil edecek Sarbel Michael, Kenan Doğulu’nun şarkısından “kopya” çekmediğini açıkladı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

“Shake up deyiminin kullanılması tamamen rastlantı. Benzer cümlelerin olması şarkının çalıntı olduğunu göstermez. Kenan’ın şarkısına bayıldım. İyi bir derece alacağına inanıyorum. Sesi de sahnesi de çok başarılı.”

Haftalardır Eurovision’la yatıp Eurovision’la kalkıyoruz. “Şarkı Türkçe mi olsun, İngilizce mi?” tartışmalarına bir de Yunan televizyonunun “Türkler’in ’Shake it up şekerim’i, bizim ” Shake up Maria’nın taklidi “ iddiaları eklenince tartışmalar iyice alevlendi. Her kafadan bir ses çıkmaya başladı. Konunun asıl muhatabı, şarkıyı seslendirecek Sarbel ise Yunan televizyonuyla aynı fikirde değil. Sarbel’in Kenan Doğulu, Eurovision ve Türkiye’yle ilgili düşüncelerine geçmeden önce, size onu kısaca tanıtmak istiyorum. Sarbel 1981 doğumlu. İngiltere’de dünyaya gelmiş. Babası Rum bir müzisyen. Kendi deyimiyle ”O da babasının izinden gitmiş“ zaten. Annesi ise Lübnanlı bir avukat. Müzik ve dans üzerine eğitim almış. 18 yaşına geldiğinde hayatında değişiklik yapmak istemiş. Hayatının rotasını Girit’e çevirmiş. Yaptığı şarkılar büyük ses getirince Sony peşinden koşup kendisiyle kontrat imzalamış ve Yunanistan’a yerleşmiş. Sonrası ise ver elini şöhret! Şu an Kenan Doğulu Türk kızları için ne ise Sarbel de Yunan kızları için aynen o!


İngiltere’de doğmuşsun, Londra’da büyümüşsün ama Eurovision’da Yunanistan’ı temsil edeceksin... Neden İngiltere değil Yunanistan adına katılıyorsun yarışmaya?
Orada doğmuş ve büyümüş olabilirim ama sonuç olarak Yunanistan’da yaşamayı tercih ettim. Londra’da doğup büyümeme rağmen Yunanistan’a olan aşkım o kadar ağır bastı ki, 18 yaşında İngiltere’den ülkeme geri dönme ve hayatımın geri kalanını Yunanistan’da geçirme kararı aldım. Şu anda taptığım bir ülkede yaşıyorum.

Seni destekliyorlar mı?
Evet, hem de inanılmaz. Her gün yüzlerce mail alıyorum. Sokakta gördüklerinde sarılıp öpüyorlar. Bu yüzden elimden geleni yapmak ve Eurovision’da Yunanistan’ı en iyi şekilde temsil etmek istiyorum. Yoksa dünya çapında star olmak ya da uluslararası kariyer yapmak gibi bir amacım yok. Eurovision’un benim kariyerime bir faydası dokunup dokunmayacağını da bilmiyorum. Sadece böyle bir tecrübeyi yaşamak istedim. Hepsi bu...

Kazanacağını düşünüyor musun? Sence yüzde kaç şansın var?
İyi bir derece elde edeceğimizi düşünüyorum. Çünkü şarkımıza gerçekten çok güveniyorum. Çok güçlü ve insanın içini kıpır kıpır eden bir parça. Belki de birinci oluruz. Kim bilir?

Şarkının ismi Yassou Maria. Yassou ne demek?
”Merhaba“ demek. Bu Yunanca selamlaşmayı Avrupalılar uzun zamandır biliyorlardı. Şimdi daha da çok insanın bu kelimeyi öğreneceğini umuyorum. Bence kısa sürede herkesin diline dolanacak. Hatta şimdiden herkesin diline dolanmış bile. Sen dinledin mi? Ne Düşünüyorsun?

Çok beğendim. Özellikle de müziğini.
Kaç günde hazırladınız şarkıyı?
”Yassou Maria“ birkaç günde hazırlandı. O kadar doğal bir şekilde ortaya çıktı ki... Tarz olarak da içinde her şeyden bir parça var. Latin, etnik ve pop tarzı olan, Yunan melodi ve özelliklerini içeren bir şarkı. İçinde çok kuvvetli bir etnik enstrüman olan buzuki var. Sanırım tüm dünyadaki insanlar çok sevecek. Ayrıca yarışmada sergileyeceğimiz şov da tıpkı şarkımız gibi her şeyden bir parça içerecek. Buna yöresel ögeler de, Hollywood’daki gibi güzel kızlarla şov da dahil.

Türkiye’de Eurovision Yarışması’ndan önce her sene ”Türkiye yarışmaya Türkçe bir parça ile mi yoksa İngilizce bir parça ile mi katılmalıdır? “ tartışması yapılır. Sizde de yaşanıyor mu böyle tartışmalar?
Evet, aynı olaylar ve tartışmalar Yunanistan’da da ortaya çıkar. Ama bu tartışmalar çok büyümez. Ufak çapta yaşanır ve kısa sürede kapanır.

Türkiye’de yaşanan diğer bir tartışma da şarkıların sözleriyle ilgili. Kenan Doğulu’nun şarkısında geçen ”Shake it up“ sizin şarkı da ”shake up“ şeklinde yer alıyor. Kenan Doğulu’nun sizden kopya çektiği iddia edildi. Bu iddiaların doğru olduğunu düşünüyor musun?
Kesinlikle katılmıyorum. Bence bu tamamen şans eseri gerçekleşen bir olay. Koca şarkının içinde sadece bir cümlenin benzer olması, şarkının kopya olduğunu göstermez. Dünyada böyle şarkı sözleri birbirine benzeyen yüzlerce şarkı olduğuna da eminim. Zaten ikimizin şarkıları tamamen birbirinden farklı. Müziklerimiz de ayrı. Kimler neden böyle şeyler yazıp çiziyor, inanın hiç bilmiyorum.

Türkiye ve Yunanistan arasında tarihte yaşanan olaylar neden olabilir mi?
Geçmiş, geçmişte kalmalıdır. Ne yaşanmış olursa olsun... Önümüze bakıp gelecek hakkında düşünmeliyiz. Sürekli ileriye hareket etmeliyiz. Zaten müziğin de amacı insanları ayırmak değil, birleştirmektir. Politik ve tarihi olaylar böyle güzel bir yarışmayı gölgelememeli. Eurovision yarışması muhteşem bir kutlama ve coğrafi olarak birbirine uzak olan ülkelerin biraraya gelmeleri için bir şans! Milliyetçi duygu ve davranışları bir kenara bırakıp bu mutlu olayın tadını çıkaralım.

Kenan Doğulu’yu nasıl buluyorsun? Dinledin mi şarkısını?
Tabii ki dinledim. Bayıldım parçasına. Yarışmada iyi bir rakip olacağına ve iyi bir derece alacağına inanıyorum. Çünkü gerçekten iyi bir şarkıcı. Onu çok beğeniyorum. Sadece sesini değil. Sahnesi de bana göre çok iyi. Sunumunu ve genel olarak görüntüsünü takdir ediyorum.

Senin şarkın mı daha iyi yoksa Kenan Doğulu’nu parçası mı? Kim daha iyi derece alır Eurovision’da?
İyi olan kazansın :)

Kim en iyi görünüyor?
Kıbrıs Rum kesimi ve Bulgaristan’ın parçalarını gerçekten çok beğendim. Etkilendim. Rum olmama rağmen onlara karşı yarıştığımı düşünmüyorum. Eğer onların parçası da iyi bir derece alırsa sevinirim.

Peki, Türkiye ve Yunanistan bu sene birbirlerine oy verir mi?
Geçmişte birbirimize oy verdiğimizi unutmayalım. Bu sene niye aynı dostluk örneği tekrarlanmasın ki... Umuyorum ki verecekler... Daha önce de belirttiğim gibi herkes bu yarışmada oy verirken, siyasi dostlukları ya da düşmanlıkları bir kenara bırakmalı ve iyi olan şarkıya oy vermeli. Herkes bu yarışma için çok büyük emek sarf ediyor. Aylarca hazırlık yapılıyor.

Eurovision’a bir ay gibi kısa bir süre kaldı. Heyecanlı mısın?
Bazen herkesin favorisi olan şarkılar birinci olamıyor. Bu yüzden pozitif düşünmek istiyorum. İnsanlar bizim şarkımızı beğendi. Fakat daha çok çalışmamız ve elimizden gelenin en iyisini yapmamız lazım. Sahneye çıktığım zaman çok heyecanlanıyorum. Ta ki şarkının ilk kelimelerini söyleyene kadar. Şarkı söylemeye başladığım an normale dönüyorum ve bir anda bambaşka bir dünyanın içine giriyorum.

Şu an neler yapıyorsun? Her günün çalışarak mı geçiyor?
Hep aklımıza yeni fikirler geliyor sahne şovu için. Onu düşünüyoruz. Ne giysek, ne yapsak diye... Onun dışında şovları geziyoruz. Eurovision’a katılan diğer ülkeler bizi davet ediyorlar. Oralara gidip şarkımızı dinleteceğiz. Ben Londra’ya da gitmek ve şarkımızı herkese duyurmak istiyorum.

Kadınlar böyle özel günlere aylar öncesinden hazırlanır. Sen de karar verdin mi sahneye nasıl çıkacağına?
Kırmızı ve siyah favori renklerim ama henüz ne giyeceğime karar vermedim. Araştırmalarım devam ediyor. Parıltılı bir şeyler de olabilir. Sahnede bir yıldız gibi parlamak istiyorum.

Son sözün...
Yarışmalar gelip geçici, dostluklar kalıcıdır.

Her gün Ebru Gündeş şarkıları dinliyorum
Bugüne kadar hiç Türkiye’ye gelme fırsatım olmadı. Ama Türkiye’den birçok arkadaşım vardı. İnanılmaz cana yakın insanlardı. Onlara her zaman çok güvenirdim. Türkiye’yle ilgili çok şey öğrettiler bana. Yani yemekleriniz ve insanların düşünüş şekli hakkında fikir sahibiyim. Hatta müziğinizi de çok iyi bildiğimi söyleyebilirim. Çünkü Türk müziği dinlemeyi çok seviyorum. Müziğiniz bana çok hitap ediyor. Neredeyse her gün Muazzez Ersoy, Ebru Gündeş ve İbrahim Tatlıses dinliyorum. Sesleri ve parçaları olağanüstü. Yakında konser vermek için Türkiye’ye gelme planları yapıyorum. Bu benim için büyük bir zevk olacak. Belki onlarla da biraraya gelme ve birlikte şarkı söyleme fırsatı yakalarım. Bu gerçekten muhteşem olur. Bir de Bodrum’la ilgili çok güzel şeyler duyuyorum. Koylarınızın harika olduğunu okuyorum. Yaz tatili için de Türkiye’ye gelmeyi düşünebilirim. Böylece birbirimizi daha iyi tanırız.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious