Kendi AK Parti'de ama kafası CHP'de

Kendi AK Parti'de ama kafası CHP'de.7878
  • Giriş : 08.12.2008 / 02:00:00
  • Güncelleme : 08.12.2008 / 00:03:05

CHP'den AK Parti'ye geçerek milletvekili olan Ertuğrul Günay Kurban hakkında şok sözler söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Binlerce kişi bayram nedeniyle 'kurban kesmeye' hazırlanırken, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'dan ilginç bir açıklama geldi. Bayramlarda kurban kesmek yerine bağış yapmayı tercih ettiğini belirten Günay, "Artık bu çağda kurban kesip dağıtmak çok acil bir ihtiyaç olmaktan çıktı. Ben, onu karşılayan başka türlü yardımlar yapılabilir inancındayım" dedi.

BAĞIŞ YAPMAYI TERCİH EDİYORUM

Günay, yaptığı açıklamada, bayramlarda kurban kesmek yerine bağış yapmayı tercih ettiğini, bu bayram için de bağışlara şimdiden başladığını söyledi. Günay, "Artık bu çağda kurban kesip dağıtmak çok acil bir ihtiyaç olmaktan çıktı. Onu karşılayan başka türlü yardımlar yapılabilir inancındayım ben, herkesin inancı kendine tabii" dedi.

TATİLİ DESTEKLİYORUM

Bayramların artık daha çok tatile gitme zamanı olarak görülmeye başlandığını anlatan Günay, sözlerini şöyle sürdürdü: "Turizm açısından, tatili destekliyorum tabii. Biz hükümet olarak da bayram tatillerinde otoyolları ücretsiz yaptık. Onu destekliyorum. Konaklama merkezlerimizin, tatil yerlerimizin canlılık ve doluluk yaşamasını destekliyorum. İnsanımızın hakikaten 8-9 günlük tatile gitmeye, dinlenmeye, Türkiye'nin doğasını ve tatil ortamını yaşamaya hakkı var. Tabii bir yandan da bu gelenek ölmesin diye düşünüyoruz. Ben kendi payıma daha çok bayramlaşmaya gitmeyi tercih ediyorum. Bizim yaşımızdaki insanların artık büyükleri de çok az kaldı ama büyüklerimizi görmek, ölmüşlerimizin mezarını ziyaret etmek gibi geleneklerimizi sürdürmeye çalışıyorum."
Tatilde aile ve akraba ziyaretleri için başka illere gitmenin de aslında iç turizme katkı sağladığını belirten Günay, hem tatil yapıp hem de bayram geleneğinin sürdürülebileceği görüşünde. Günay, konuyla ilgili şunları söyledi:

"Mesela benim kalkıp da Karadeniz'e, oradan İstanbul'a gitmem iç turizme katkı yapıyor küçük çapta. O yüzden ikisini de bir arada sürdürmek mümkün. Yani insanlar, tatile gittikleri bayram namazının ortamını paylaşmayı, çevresindekilerle bayramlaşmayı, gitmişken oradaki yoksullara yardım etmeyi ihmal etmezlerse, ikisi bir arada, yani kültür ve turizmin bütün gerekleri bir arada yaşanabilir. Biz zaten gelenekle geleceği ne kadar bağdaştırabilirsek o kadar ortamı yaşanabilir hale getirebiliriz. Bunu yapan ülkeler başarılı olurlar. Biz de geleneklerimizden kopmadan bugünümüzü ve geleceğimizi güzelleştirebiliriz. İkisi bir arada yapılabilir."

KURBAN İBADET MİDİR?

AKP tabanını da oluşturan milli görüşçülere ve Diyanet kaynaklarına göre, kurban bir ibadet olarak Kur'an'dan temel alıyor. Sözkonusu kaynaklara göre, Saffat Suresinde Hz.İbrahim'in oğlu Hz.İsmail'in yerine bir kurbanın, Allah tarafından kendilerine fidye (kurban) olarak verildiğinin açıkça bildiriliyor (Ayet: 107). Kurbanın et ihtiyacı olarak kesilen hayvanlar değil, ibadet amaçlı birer uygulama olduğunun savunulduğu fetvalarda, kurban ibadeti ile ilgili şu ayetlere dikkat çekiliyor:

* "... Kendilerine rızık olarak verdiği kurbanlık hayvanlar üzerine belirli günlerde Allah'ın adını ansınlar. Işte bunlardan yiyin, sıkıntı içindeki fakiri de doyurun."(Hacc Süresi, 28)

* "Her ümmet için, Allah'ın kendilerine rızık olarak verdiği kurbanlık hayvanların üzerine O'nun adını anarak kurban kesmeyi meşru kıldık." (Hacc Suresi; 34)

* "Biz büyükbaş hayvanlari da sizin için Allah'ın (dininin) işaretlerinden (kurban) kıldık. Sizin için onlarda hayır vardır. Onlar ayakları üzerine sıralanmış halde dururken üzerlerine Allah'ın ismini anınız (ve kurban ediniz). Yanları yere yaslandığı zaman da onlardan yiyin, isteyen yoksulu da istemeyen yoksulu da doyurun. İşte biz, şükredesiniz diye o hayvanları sizin emrinize verdik." (Hacc Süresi, 36)

* Bu hayvanların ne etleri ve ne de kanları Allah'a ulaşacaktir: Allah'a ulaşacak olan ancak, sizin O'nun için yaptığınız, gösterişten uzak amel ve ibadettir." (Hacc Suresi; 37)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*