'Kendi ayağımıza kurşun sıkıyoruz'

'Kendi ayağımıza kurşun sıkıyoruz'.6552
  • Giriş : 16.03.2009 / 15:16:00

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan bazı televizyonların yayınları sonucu her akşam kendi ayağımıza kurşun sıktığımızı söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, ''Her akşam televizyonlarda 'battık, yandık, bittik' dersek, kurşunu ayağımıza sıkarız'' dedi.

Çağlayan, Karabük'te Nafiz Kayalı Gençlik Merkezi Toplantı Salonu'nda düzenlenen ''Karabük İstişare Değerlendirme Toplantısı''nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin son 6 yılda komşularına yaptığı ihracatı 6 kat artırdığını söyledi.

Türkiye'nin Avrupa'nın 6. büyük ülkesi olduğuna dikkati çeken Çağlayan, şunları kaydetti:

''Biz ihracatımızın yüzde 60'ını Avrupa'ya yaptık. Şu anda Avrupa pazarları darmadağındır. Avrupa ülkelerinde bankalar battı. Böyle bir ortamda Avrupa pazarlarında tüketim bitmiştir. Yüzde 60 bu ülkelere ihracat yapan ülkemiz ekonomik krizden elbette etkilenmiştir. Temennimiz bu yılın sonundan sonra çıkışa yeniden başlamaktır.

Peki, niye iç pazarda tüketim yok arkadaşlar? Bu iş psikolojiktir. Türkiye'nin gündemi budur. Her akşam televizyonlarda 'battık, yandık, bittik' dersek kurşunu ayağımıza sıkarız. Vatandaş alımı erteliyor. İşçi kardeşim, 'maaşımı alamaz mıyım, işimi mi kaybederim' diye korkuya girebilir. Ancak devlet memuru, geliri sabit olan ve asla işini kaybetmeyecek olanların bile böyle ortamlarda kendilerini defansa çektiklerini görüyoruz. Türkiye'mizin harcama yapması gerekiyor.''

-ESNAFA KREDİ KOLAYLIĞI-

Bakan Çağlayan, esnaf ve sanatkarlara Halk Bankası aracılığıyla kullandırdıkları kredilerde faiz sübvansiyonunu devlet olarak üstlendiklerini belirterek, şöyle dedi:

''Bugün itibari ile burada size müjde verebilirim. Artık esnaf ve sanatkarımız Halk Bankası'ndan yüzde 10 gibi çok düşük bir faizle kredi kullanacaklar. Bu ortamda yüzde 20'den aşağı bir kredi bulan varsa yanıma gelsin. Bu çok önemli bir indirimdir. Ama biz yüzde 10 yıllık faiz ile 4 yıl vadeli Halk Bankası'ndan kredi kullandırıyoruz.''

Toplantıya, kentteki bazı iş adamları, sanayiciler ile esnaf ve sanatkarlar katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*