Kendi başına doğum yapınca kan kaybından öldü

Kendi başına doğum yapınca kan kaybından öldü.14392
  • Giriş : 24.04.2008 / 07:15:00
  • Güncelleme : 25.04.2008 / 10:21:21

İddiaya göre Yozgat'ta bir hastanedeki inanılmaz ihmal hamile kadının hayatına mal oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yozgat'ta sekizinci gebeliğinde ikiz bebek bekleyen Güldane Tarakçı (36), erken doğum şüphesiyle geldiği doğum hastanesinde sabaha karşı tek başına ikiz bebek dünyaya getirdi. Başında hiçbir sağlık görevlisi ve doktor olmadan doğum yaptığı ileri sürülen anne doğum sonrası fenalaşınca Yozgat Devlet Hastanesi'ne sevk edilmek istendi.

Ancak hastanenin ambulanslarından birinin bozuk olması, diğerinin de il dışında olması nedeniyle ambulans bulunamadı. Hastane personeline ait bir otomobille Yozgat Devlet Hastanesi'ne sevk edilen kanamalı anne yolda pıhtı atması sonucu hayatını kaybetti. Erken doğan ikiz bebekler de sağlık durumunun kötü olması nedeniyle Ankara'ya Sami Ulus Çocuk Hastanesi'ne sevk edildi.

Ölen kadının eşi hastane hakkında suç duyurusunda bulunurken, ölüm sebebinin kesinleşmesi için Güldane Tarakçı'nın cenazesi otopsi için Ankara Adli Tıp Kurumu'na gönderilirken, Yozgat Valisi doktorlar hakkında soruşturma açıldığını açıkladı.

HASTANEDE TEK BAŞINA İKİZ DOĞURDU

Yozgat'ın Sorgun ilçesine bağlı Eymir beldesinden kanaması olduğu için cuma günü önce Sorgun Devlet Hastanesi'ne ardından da Yozgat Bozok Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne yatırılan Güldane Tarakçı, iddialara göre dün sabah saatlerinde yattığı hastane odasında tek başına doğum yaptı. Hiçbir görevlinin başında bulunmadığı iddia edilen hamile kadın, ikiz bebeklerini dünyaya getirdikten sonra aşırı kan kaybı nedeniyle fenalaştı. Doğum sonrası pıhtı atması (Emboli) meydana gelen Güldane Tarakçı, Yozgat Devlet Hastanesi'ne sevk edildi.

AMBULANS BULUNAMADI

Ancak doğum hastanesinin iki ambulansından birinin arızalı, diğerinin ise il dışında olması nedeniyle sevk edilecek ambulans bulunamadı. Durumu ağırlaşan anne hastane çalışanlarından birinin özel aracıyla devlet hastanesine sevk edilirken yolda hayatını kaybetti.

EŞİ ŞİKAYETÇİ OLDU

Güldane Tarakçı'nın eşi Nazir Tarakçı (42), eşinin ölümünden, doktor ve hastaneyi sorumlu tutarak, şikayetçi olduklarını söyledi. Nazir Tarakçı, eşini cuma günü hastaneye yatırdıklarını belirterek, "Eşimi hastaneye kanaması olduğu için getirmiş, erken doğum olacak diye bekliyorduk. Eşim hastaneye yattıktan sonra doktorlara ulaşamadım. Hemşirelere bilgi verilecek diye oyaladılar. Eşim sabaha karşı saat 06.00 sıralarında yanında doktor olmadan tek başına doğum yapmış" dedi.

Doğumdan sonra eşinin durumunun ağırlaştığını ve kendisine telefon edilerek acil olarak hastaneye çağrıldığını ifade eden Nazir Tarakçı, "Ben telefondan sonra 60 km'lik yoldan geldim, eşimi ambulans olmadığı için devlet hastanesine götürmemişlerdi. Ben hastanede çalışan bir personelin otomobili ile hastaneye götürmek zorunda kaldım. Ancak, eşimin kalbi yolda durmuş, devlet hastanesinde müdahale ettiler ama kurtarılamadı" dedi. Bir doğum hastanesinde bir annenin tek başına doğum yapmasına bir anlam veremediğini ifade eden Nazir Tarakçı,

"Bana önceden deselerdi bizim burada ekipmanımız eksik diye ben eşimi alır başka bir hastaneye götürürdüm. Eşimin kan değerleri düşmüş, neden doktorlar kanını ölçmemişler, hastanede yatarken hiç mi kontrol etmemişler. Kan oranları düşükmüş neden kan vermemişiler. Ben isterdim ki sezeryan ile doğum yapılsın annenin hayatı kurtarılsın" dedi

Ben başka insanlara karşı bir ihmallik daha olmasın diye hastane ve doktorlardan şikayetçi olacağım diyen Tarakçı, "Başka insanların çocukları annesiz kalmasın. Yetkilerden böyle bir durumun yaşanmaması, bebeklerin annesiz kalmamaları için gerekli tahkikatın yapılmasını istiyorum" dedi.

İnşaatlarda işçilik yaparak geçimini sağlayan Nazir Tarakçı, 9 çocuğun annesiz kaldığını belirterek, "İkiz bebeklerin sağlık durumlarında sorunlar varmış ve küvezde kalması gerekiyormuş, bu nedenle Ankara'ya sevk ettiler dedi.

Güldane Tarakçı'nın akrabası Salim Özdemir (56), Güldane Tarakçı'nın hastaneye yatışından sonra defalarca telefonla aradıklarını belirterek, kendisine ulaşamadıklarını söyledi. Özdemir, "Bize hastanede ambulans yok deselerdi veya hastanın durumunu bize bildirselerdi ona göre hareket eder gerekirse kendimiz ambulans bulurduk. Böyle bir hastanede hastanın kendi yatağında doğum yapması normal bir şey değildir. Bu şekilde mi Avrupa Birliğine gireceğiz. Kendi başına doğum yapan, kan kaybeden bir hastayı ambulans olmadan normal bir otomobil ile nasıl gönderilir anlayabilmiş değilim" dedi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Yozgat Vali Amir Çiçek, "Bu üzücü olay hakkında adli tahkikat yapılıyor. İdari yönden bir eksik bir kusur varsa gerekli soruşturmadan sonra ortaya çıkacak ve gerekli cezalar verilecektir. Ama bu üzücü olay hiç olmasaydı, anne, çocuklarının başında olsaydı" dedi.

GAZETEVATAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious