Kendi doğrularımızı anlatmamız gerekli

  • Giriş : 05.02.2007 / 00:00:00

6 günlük resmi ziyaret için ABD'ye giden Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, hareketinden önce ziyaretine ilişkin bilgi vererek, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

BİZİM GÖREVİMİZ

ABD'ye 4-8 Temmuz 2006 tarihleri arasında yaptığı ziyaretten sonra aradan bir yıl geçmeden, bu ülkeye ikinci ziyaretini gerçekleştireceğini kaydeden Gül, "Türk-Amerikan ilişkilerinin yoğun, yoğun olduğu kadar pozitif gündemi, ABD ile yakın işbirliği ve danışmalarda bulunmamızı gerekli kılmaktadır" dedi. Washington'daki temasları sırasında terörle mücadele konusunu da ele alacaklarını anlatan Gül, Kongre'ye sunulan "Ermeni soykırımı" tasarıları üzerinde duracağını belirtirken de "Kendi doğrularımızı başkalarına anlatmamız gerekiyor" dedi. Yurt dışında insanların bu konuda pek bilgi sahibi olmadıklarına işaret eden Gül, "Bizim bilgilendirmek, gerçeği anlatmak bizim bir görevimizdir" diye konuştu.

DAYANIŞMA ŞART

Abdullah Gül, Ermeni sorunu konusunda yeni açılım olup olmayacağına ilişkin bir sonu üzerine, yargı dahil, her yola başvuracaklarını söylediklerini anımsatarak, "Bununla ilgili çok titiz bir çalışma devam ediyor. Bunlar çok ciddi çalışmalar gerekiyor" dedi. Gül, bu çerçevede uluslararası şirketler, eski diplomatlar ve hukukçular ile çalıştıklarını söyledi. Gül, Dink cinayeti konusunda Emniyet ile Jandarma arasında bir çekişme yaşandığı haberlerinin anımsatılması üzerine de "Olmaması lazım tabii, bu kurumlar hepsi Türkiye'nin kurumları, Türkiye'nin kurumları olmaları ötesinde çok sık çalışmaları beraber, işbirliğini yapmaları, birbirini kıskanmamaları gereken ve büyük bir dayanışma içerisinde olmaları gereken kurumlardır" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious