Kendi kendimizin doktoruyuz

  • Giriş : 31.08.2006 / 00:00:00

Araştırmalara göre hafif şişman olan Türk halkında en çok görülen kronik hastalık yüksek tansiyon.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

HTP Exclusive tarafından Türkiye genelinde 27 ilden 11 bin 645 kişi üzerinde yapılan “Türkiye Sağlık Davranışları ve Yaşam Tarzları” araştırması, Türk halkının sağlık durumu ve sağlığa bakışı konusunda ortaya ilginç sonuçlar çıkardı. Araştırmaya göre hafif şişman olan Türk halkında en çok görülen kronik hastalık yüksek tansiyon. Bu uzun soluklu araştırmayı yapan HTP Exclusive şirketi İcra Kurulu Üyesi Burçin Bakkaloğlu, “Türk halkı kendi sağlık durumunu ‘iyi’ olarak niteliyor. Bu ‘iyi’ aslında Türk insanının teşhis edilmiş hastalıklarından hareketle yapılan bir değerlendirme. Türk halkının yüzde 68’inde teşhis edilmiş, kronik bir hastalık yok” dedi.

Hastalandığımızda doktora gitmiyoruz
Araştırmaya göre nüfusun beşte ikisinin aynı zamanda kendi kendisinin doktoru durumunda olduğunu hatırlatan Bakkaloğlu bu bulguyla ilgili sözlerini şöyle sürdürdü: “Yüzde 36’lık kitle, hastalandığında veya hastalık hissettiğinde hekim ya da bir sağlık kurumuna başvurmuyor. Bu bulguyu destekleyen bir diğer sonuç ise Türk insanının sağlığına yeterince özen göstermediğini ifade ediyor olması. Tek başına bu bulgu bile aslında gerek sağlık sistemi, gerekse ilaç firmaları açısından farklı fırsatlara işaret ediyor. Kendi kendisini tedavi eden hastaların ülkesi Türkiye’de hatalı ilaç kullanımı aslında bir kısır döngüyü de oluşturuyor. Türk insanının sağlık bilincine kavuşması gerektiği çok açık, bu bilinçlenmenin uzantılarından birisi sağlık kuruluşlarının rolünün mecburi değişimi ve bu değişimin sonuçlarından biri de ilaç pazarının yeniden şekillenmesidir.”

Düşündüren sonuçlar

Boyumuz
idealin altında!


Türk erkeği ve kadını arasında ortalama 11 cm boy farkı var. TSE’ye göre Türk erkeğinin ideal boyu 176 cm, kadınının ise 164 cm. Araştırmaya göre erkekler idealin 5, kadınlar ise 4 cm. altında kalıyor. Türk erkeğinin ortalama boyu 171 cm iken Türk kadınının ortalama boyu ise 1.60 cm.

Bedensel
özelliklerimiz
Erkek Kadın
Kilo (kg) 74 64
Boy (cm) 171 160
Bel çevresi (cm) 81 76
Beden /Kütle endeksi 25.3 25.0

DS֒ye göre Türk halkı hafif şişman...
Kadın ve erkeklerin beden/kütle endeksleri birbirine çok yakın. Dünya Sağlık Örgütü Standartlarına Göre Türk erkeğinin ve kadınının şişmanlık sınırında olduğunu söylemek mümkün. Bu standarda göre beden/kütle endeks değeri 25-30 arasında ise bu kişilerin kilo vermesinde fayda olduğu ifade edilmekte.

Kilonuzu kontrol edin
Beden Kütle İndeksi Değeri
18.5 kg/m2’nin altında ise
Zayıf

18.5-24.9 kg/m2 arasında ise
Normal kilolu

25-29.9 kg/m2 arasında ise
Hafif şişman (fazla kilolu)

30-34.9 kg/m2 arasında ise
Orta derecede şişman (I.Derece)

35-39.9 kg/m2 arasında ise
Ağır derecede şişman (II.Derece)

40 kg/m2 üzerinde ise
Çok ağır derecede şişman (III.Derece

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious