Kendi kök hücresi nakledildi

  • Giriş : 26.07.2006 / 00:00:00

Konya' da kalp krizi geçiren 56 yaşındaki bir hastaya, ilk kez kendi iliğinden alınan kök hücreler nakil edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Konya Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Ahmet Özkağnıcı, Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Tokaç, Histoloji-Embriyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selçuk Duman ve Yard. Doç. Dr. Murad Aktan ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

Operasyon hakkında basına bilgi veren Doç. Dr. Tokaç, kalp krizi geçiren 56 yaşındaki erkek hastaya kendi iliğinden alınan kök hücre nakli yaptıklarını söyledi. Doç. Dr. Mehmet Tokaç bu tedavi yönteminin bir alternatif tedavi olmadığını sadece tamamlayıcı nitelikte bir tedavi olduğunu dile getirerek "Yani bir anjıo veya stent ameliyatında belirli noktalarda eksiklikler vardı. İşte burada kök hücreler devreye girmektedir. Bu tedavi sadece kalp krizinde değil, diğer doku zedelenmesi veya başka çeşit hastalıklarda da kullanılabilir." dedi.

Kalbe kök hücre naklinde Türkiye'de üçüncü kent olduklarını dile getiren Doç. Dr. Tokaç, "Bu yöntemle kemik iliğinden elde edilen kök hücreler, kalpte hasar görmüş bölgenin onarımını hızlandırıp, kalbin fonksiyonunu güçlendiriyor. Ancak bu uygulama, ilaçla tedavi ya da by-pass'a bir alternatif değil, kalbin sağlığına kavuşturulması için hızlandırıcı bir tedavi yöntemi olarak görülmelidir. Bu işlemin uygulandığı fark, kök hücre nakli yapılmayana göre kalbin kendini daha hızlı yenilemesi.'' diye konuştu.

Yapılan operasyonda görev alan Prof. Dr. Selçuk Duman ise, "Kendini yenileyebilme özelliğine sahip olan kök hücreler, konuldukları bölgeyi onararak hastalık riskini azaltıyor. 10 gün önce gerçekleştirdiğimiz başarılı bir ameliyat sonrasında 56 yaşındaki bir kalp hastasına kök hücre nakli yaptık. Şu ana kadar ki bulgularda başarılı bir operasyon olduğunu söyleyebiliriz. Ancak kesin ve net sonuşlara üç aydan önce ulaşmak mümkün değildir." şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Duman daha sonra şunları kaydetti: "Kalp hastalıklarının en fazla görüldüğü bölgelerden biri olan İç Anadolu bölgesinde ilk defa böyle bir uygulama yapıldı. Türkiye'de bugüne kadar çok fazla kök hücre nakli yapıldı. Bu nakillerde kullanılan hücreler, hastanın kendi hücreleri değildi. Başka ülkelerden getirilen hücrelerle kök hücre nakli gerçekleştirilebiliyordu. Bu operasyonun en önemli özelliği Türkiye'de hastanın kendi kök hücresini kullanarak yapılan üçüncü operasyon olmasıdır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious