Kendi projesiyle hayat buldu

Kendi projesiyle hayat buldu.8669
  • Giriş : 03.06.2009 / 10:15:00

O bir kırılgan kemik hastasıydı. Rüzgardan bile etkilenen genç kız paraşütten etkilenerek hazırladığı tasarımıyla kendisi gibi birçok hastaya umut ışığı oldu. İşte ayrıntılar

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İzmirli 18 yaşındaki Merve Güreşçi, doğuştan yakalandığı kırılgan kemik (cam kemik-osteogenesis imperfect) hastalığını azmi ve buluşu sayesinde yendi.

Dünyada çok az insanda görülen bu hastalık sebebiyle hareket ettikçe kemikleri kırılan, bu yüzden rüzgara bile çıkamayan genç kız, kendi tasarladığı projeyle ayağa kalktı.

Güreşçi'nin paraşütten etkilenerek tasarladığı raylı sistem, Türkiye'deki binlerce engelli için umut ışığı olurken 6. Uluslararası Eğitim ve Bilim Olimpiyatları'nda da yaklaşık 4 bin 500 eser arasından dördüncülüğü kazandı. Güreşçi, ailesinin desteğiyle yaptığı projeyi şu an için sadece oturdukları evin salon bölümünde kullanabildiklerini anlattı.

Merve Güreşçi, kırılgan kemik hastalığıyla doğdu. Genç kız, hayatının baharında vücudunda 50'den fazla kırık ve çatlak kemikle büyüdü ve 11 defa bıçak altına yattı. Merve, çocukluğundan beri ayağa kalkma isteğini yüreğinde taşıdı. 2006 yılında televizyonda gördüğü paraşüt sayesinde kafasında bir ışık yanan genç kız, ailesini ikna etti.

Güreşçi, "Ayaklarıma ağırlık veremediğim için beni bir şeyin tutması gerektiğini biliyordum. Bunun için televizyonda gördüğüm paraşütçülerin kemerlerini kullanarak, kendimi omuzlarımdan zincirle tavandaki bir ray sistemine bağladım." dedi. Genç kız, "Özel yükselen ve hareket edebilen bu sandalye ve ona bağlı ayarlanabilir demirler üzerinde egzersiz yapmaya başladım. Uzayda yürüyormuş gibi tek tek adım atarak provaları yaptım. Ardından belirli sürelerde demirleri gevşeterek ayağımı yere bastım. Bir süre sonra düşme tehlikesi olmadan adım atar oldum." diye konuştu. Yürüme egzersizlerine her gün devam eden genç kız, bir sene sonra yürüteç yardımıyla hareket etmeye başardı.

Başta kendisi olmak üzere ailesini ve doktorlarını sevindiren bu olay, azmin başarısı olarak nitelendirildi. Ayağa ilk kalktığında çok heyecanlandığını belirten Merve Güreşçi, "Sevinçten kalbim duracak gibi oldu. Bugüne kadar çektiğim zorluklar geride kaldı." dedi.

zaman

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*