Kendi sorunlarımızı kendimiz hallederiz!

  • Giriş : 03.10.2006 / 00:00:00

Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

"Orta Asya biz bölge ülkelerinin ortak evi ise öncelikle bu evin huzur ve güvenliğinin sağlanılmasından bizler sorumluyuz" diyen Kerimov, her terör ismi anıldığında başkasına el açmanın doğru olamayacağını kaydetti.

Bölgede terörün tehdit savurduğu bir sırada buna sesiz kalan Batı dünyasının 11 Eylül saldırıları ile ancak uyanabildiğine de işaret eden Kerimov, son dönemlerde sözde terörle mücadele adı altında Batılı ülkeler tarafından sürdürülen global mücadeleyi ise üstü kapalı olarak eleştirdi.

"Terörle mücadele edilirken dalların kesilmesinden ziyade o terörü besleyen damarlar bulunmalı " ifadesini kullanan Kerimov, "Terörü besleyen damarlar kesilip kurutulmadan bu tehdidin önüne geçilemez" dedi. Bölgede terörü besleyen kaynaklardan birinin de Hizb-u Tahrir örgütü olduğunu iddia eden İslam Kerimov, Batı'nın bu örgüt karşında duyarsız kaldığını ve bir çok ülkede ilan edilen terör örgütleri listesinde olmasına rağmen, örgütün Londra'da boy gösterdiğine dikkat çekti.

ZİYARET ÖNEM TAŞIYOR

Cumhurbaşkanı Bakiyev'in Özbekistan'a önemli büyük bir ziyarette bulunduğuna da işaret eden Özbek lider, ziyareti ikili ilişkilerin gelişmesi için yeni bir dönüm noktası olarak değerlendirdi. İki ülke ilişkilerinin 2006 yılı itibariyle yeni bir gelişme seyrine girdiğine de dikkat çeken Kerimov, mevcut ticari potansiyelin kısa sürede katlanacağı inancında olduğunu kaydetti.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Bakiyev ise ziyaret sırasında kendine ve heyetine gösterilen sıcak ilginden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Kırgız ve Özbek halkının, tarihten beri biri biriyle iç içe yaşamış, üzüntüsüyle üzülmüş, sevinciyle sevinmiş halklar olduğunu söyledi.

BAKİYEV:"İÇ İÇİ YAŞAMIŞ KARDEŞ HALKLARIZ"

Geçtiğimiz yıl Andican'da yaşanan olaya da atıfta bulunan Bakiyev "O olayın Özbek halkına verdiği acıyı bizler de kapı komşu bir devlet olarak yüreğimizde hissettik." dedi. Bölgede sağlanılacak huzur ve istikrarın sadece bir ülke için geçerli olmadığına işaret eden Bakiyev, terörle mücadele sınır güvenliği, bölgede ekonominin kalkındırılması ve istikrarın sağlanılması için el ele verilmesi gerektiği belirtti.

Bakiyev Taşkent'te yaptığı ziyaretin ilk gününde iki ülke dışişleri bakanlığı, dış ticaret ve sanayi bakanlıkları arasında işbirliği anlaşması imzalandı. Diğer yanda iki ülke arasındaki ilişkilerin çok yönlü geliştirilmesini amaçlayan 2006 ile 2011 yıllarını kapsayan ortak işbirliği bildirisine ise iki Cumhurbaşkanı imza attı.

Bundan böyle iki ülke vatandaşları ilk etapta 60 günlüğüne karşılıklı vizesiz seyahat edebilecek. Öte yandan iki ülke başsavcılığı suçlarla mücadelede işbirliği yapacak ve bilgi alış verişi bulunacak. İki ülke dış ticaret ve sanayi bakanlıkları ise ticari ilişkilerin daha da geliştirilmesi için gerekli ortak ve zemini oluşturulmasında işbirliği yapacak.

Taşkent temasları çerçevesinde Özbekistan Senatosu ve Yüksek Meclisi başkanlarıyla da ayrı ayrı bir araya gelen Bakivev, akşam da Cumhurbaşkanı Kerimov tarafından onuruna verilecek akşam yemeğine katılacak.

Yarın, ziyaretinin ikinci gününde tarihi Semerkand kentine geçecek olan Bakiye ve beraberindeki heyet aynı gün Bişkek'e dönecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious