"Kendimi Maradona gibi hissettim"

  • Giriş : 30.01.2008 / 18:05:00

Fenerbahçe'nin yeni transferi Claudio Maldonado, kendi futbol stilini "Orta sahada biraz daha defansa yönelik oynuyorum. Takım içinde yardımlaşmaya önem veren bir insanım. Tekniğimi öne çıkartırım. Defansif futbolcular daha çok koşmak zorunda kalırlar. Sa

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fenerbahçe'nin yeni transferi Claudio Maldonado imza töreninin ardından FB TV'nin canlı yayınına katılarak kendisine sorulan soruları cevaplandırdı.

Maldonado, Fenerbahçe'ye geliş öyküsünü, Futbol karakterini, hedeflerini ve camia hakkındaki ilk izlenimlerini anlattı. Şilili oyuncu Türkiye'ye gelmeden önce Fenerbahçe hakkında çok iyi şeyler duyduğunu söyledi. Maldonado, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'ye gelmeden önce bana çok güzel şeyler anlatıldı. Geldiğim ilk andan itibaren de anlatılanların doğru olduğunu gördüm. Gelmeden önce Fenerbahçe'nin Türkiye'nin en büyük kulübü olduğu söylendi. Bu ilgiye şaşırdım. Havaalanına ayak bastığımdan bu yana bana gösterilen ilgiden dolayı kendimi Maradona gibi hissettim. Fenerbahçe'nin dışında Türkiye'nin futbola olan sevgisini bana anlatmışlardı ama gördüm ki anlatılandan çok fazlası var. Başarılı olmak için buna alışmalıyım"

Maldonado transfer teklifi almadan önce de Alex'le diyalog halinde olduğunu ve kendisinden Fenerbahçe ile ilgili bilgiler aldığını ifade etti. Şilili oyuncu, "Transfer teklifini almadan önce Alex'le diyalog halindeydim. Fenerbahçe gibi büyük bir kulübe gelmek istiyordum. Fenerbahçe'den teklifi aldığımda çok mutlu oldum, düşünmeden kabul ettim. Brezilya'da kaldığım 8 yılda önemli deneyimler yaşadım. Libertoderos Kupası'na da katıldım. Bu kupa Şampiyonlar Ligi'ne benziyor ama Şampiyonlar Ligi daha kaliteli. Şampiyonlar Ligi'nde oynamayı hep istiyordum Fenerbahçe'nin de Şampiyonlar Ligi'nde oynaması beni daha da mutlu etti" diye konuştu.

Maldonado Futbol tekniğini, "Orta sahada biraz daha defansa yönelik oynuyorum. Takım içinde yardımlaşmaya önem veren bir insanım. Tekniğimi öne çıkartırım. Defansif futbolcular daha çok koşmak zorunda kalırlar. Sakin bir futbolcuyum çabuk düşünürüm. Rakipten top çalma özelliğim var" şeklinde anlattı.

Güney Amerikalı oyuncuların Avrupa futboluna alışmakta zaman zaman güçlük çektiği ile ilgili bir soruya da Maldonado, "Güney Amerika'da oynanan futbolla Avrupa'da oynanan futbolun farkı olduğu bir gerçek. Güney Amerikalı oyuncuların Avrupa'ya adaptasyon süreci bu nedenle uzun olabiliyor. Ama benim için bu sürecin çok fazla olacağını düşünmüyorum. Çünkü Fenerbahçe'de çok fazla arkadaşım var. Onlar sayesinde bu süreç kısa sürecektir" yanıtını verdi.

Zico gibi bir Futbol efsanesiyle çalışacak olmanın kendisi için bir şans olduğunu vurgulayan Maldonado, "Zico'nun Futbol mantığına göre adaptasyon sürecim çabuk olacak. Çünkü Brezilya usulü bir Futbol yapısı bulunuyor. Zico bir Futbol efsanesi. Ondan öğreneceğim çok şey olacak. Hocamla çalışıp en iyi performansı benim açımdan yakalayacağımıza inanıyorum" diye konuştu.

33 numaralı formayı neden tercih ettiği ile ilgili bir soruya ise Maldonado "3 Ocak doğumluyum ve 3'ün uğuruna inanıyorum. 3 numaralı forma Roberto Carlos'ta olduğu için ben de 33 numarayı tercih ettim. Ayrıca Milli takımda da 3 numarasını giyiyorum" yanıtını verdi.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious