Kendini karaya atan istavrit bolluğun habercisi

  • Giriş : 26.03.2006 / 00:00:00

Zonguldak'ın Kozlu Sahili'ni İstavrit yavrusu (kıraça) kapladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Balıkların karaya vurmasını bereket ve bolluk işareti olarak değerlendiren balıkçı Dursun Akar, "Balığın sahile vurması balığın bol olacağının işareti. Geçen sene bu mevsimde böyle bir durum olmamıştı. İstavrit balığı çok bol değildi. Ama bu yıl o kadar bol ki sahile vuruyor. Mesela bu yıl palamut yavruları da aynı şekilde sahile vurmuştu; denizden son 30 yılın en bereketli palamutu çıkmıştı. İnşallah bunun işaretini veren istavrit de böyle olacak" dedi.

Dalgalar ile kendini sahile atan kıraçaları toplayan Akar, istavritin bol olması nedeniyle Yunus balıklarından kaçtıklarını söyledi. Yunusların yanısıra, denizdeki soğuk akımıdan dolayı kıraçaların kendini karaya attığını belirtiyor. Bazı vatandaşlar ise canlı kıracaları toplayarak evine götürüyor. Kimisi ise kovalarla topluyor.


BALIKÇILAR SEVİNÇLİ

Balığın bol olmasından mutlu olan balıkçılar, istavrit sezonu için umutlu. Avucunda biriktirdiği balıklarla sahili dolaşan balıkçı Dursun Akar, "Bu balıkları Yunuslar sııkıştırdı. Bir de deniz soğuk olduğu için balık kendini karaya attı. Canlı canlı balıklar bütün sahili kapladı. Biz bu balıkları denize atsak yine kendini karaya atacak. Deniz soğuk olduğu için harekete edemeyince kendini karaya bırakıyor. Balık bol" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious