"/> " /> " /> " />

Kendisini Türk hisseden herkes Türk'tür!

  • Giriş : 13.11.2006 / 00:00:00

Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Süleyman Özbek, "Mustafa Kemal'e göre, kendisini Türk hisseden herkes Türk'tür." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Aydın Belediye Meclisi salonundaki konferansta Aydın Ülkü Ocakları Başkanı Özen Gündüz, MHP Aydın İl Başkanı Nedim Güraydın ve çok sayıda davetli hazır bulundu.

Atatürk ve silah arkadaşları için yapılan saygı duruşuyla başlayan konferasın açılış konuşmasını yapan Ülkü Ocakları Başkanı Gündüz, Türk milletinin Atatürk önderliğinde verdiği milli mücadeleyle bağımsızlığını, milli birliğini ve devletini sonsuza kadar yaşatma azim ve kararlılığını dünyaya gösteridğini söyledi. Gündüz, "Mustafa Kemal Atatürk'ün eşsiz askeri dehası ve milletine yol gösteren kurt başlılığı tazeliğini korumaktadır." diye konuştu..

Yrd. Doç. Dr. Özbek daha sonra "Atatürk ve Yükselen Türk Milliyetçiliği" konulu bir konferans verdi. Atatürk'ün Türk milliyetçiliğine ve Türk kültürüne bağlılığına değinen Özbek, "Türk tarihinde millet, kültür, milliyetçilik ve Türk kimliği kavramlarını bugünkü manalarıyla yerleştiren Mustafa Kemal'e göre kendisini Türk hisseden herkes Türk'tür. Atatürk, tarihî seyri içinde Türk kültürünü inceleyerek modern Türk insanını yetiştirecek kültürün çerçevesini çizmiştir. Onun Türk kimliği anlayışı, Türk'ün karakterine ve tarihine uygun bir kültür anlayışının yaşatılmasıdır. Bu tarz bir kimlik ve kültür anlayışı ise yeni Türkiye Cumhuriyeti'nin temelini meydana getiren felsefeyle ifadesini bulmuştur. Mustafa Kemal Atatürk, millet bilincinin ve millet olma duygusunun kuvvetlenmesi ve Türk tarihinin millî bir zemine oturtulmasıyla Türk kültürünün gelişeceğine inanmıştır." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious