Kene, deve sahiplerini de vurdu

Kene, deve sahiplerini de vurdu.13503
  • Giriş : 03.08.2008 / 18:42:00
  • Güncelleme : 03.08.2008 / 18:34:54

Türkiye'de birçok insanın hayatını kaybetmesine neden olan kene, Nevşehir'in tarihi ve turistik yerlerinden Ürgüp ve Göreme'de deve sahiplerini de vurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bölgeye gelen yerli ve yabancı turistleri develerine bindirip Kapadokya'nın muhteşem doğası arasında gezdiren deve sahipleri bugünlerde hayvanlarının yem parasını bile çıkaramamaktan şikayetçi. Kene vakalarından önce günlük 100-150 kişiyi gezdiren Haydar isimli deveye, şu anda ancak 30-40 kişi biniyor. Haydar'ın sahibinin deve gezisi için çağırdığı turistler bırakın deveye binmeyi yanından bile geçmiyor. En büyük peri bacalarının ve Simeon Kilisesi'nin bulundu Paşabağ'ında turistleri gezdiren develer Haydar ve Hakkı, gün boyu yatarak sahibinin yaptığı masrafları bile çıkaramıyor.

Deve Haydar'ın sahibi Veysel Pişkin(18), 5 yıldır Göreme'nin Paşabağ bölgesinde deve gezintileri yaptırarak ailesinin geçimini sağladığını belirterek, kene söylentilerinin ardından develeri Haydar ve Hakkı'nın yem parasını bile çıkaramadığını söyledi. Develeri veterinere kontrol ettirdiklerini, ahırında ve bulunduğu yerlerde gerekli ilaçlamaları yaptıklarını aktaran Pişkin, Haydar ve Hakkı'da kene olmadığını turistlere bir türlü inandıramadıklarını kaydetti. Daha önceleri 15 YTL'ye yaptırdıkları gezilere kene söylentilerinin çıkmasının ardından 10 YTL'ye düşürdüklerini anlatan Pişkin, buna rağmen müşterilerinin yüzde 70 azaldığına dikkat çekti. Türkiye'deki kene vakalarından haberi olmayan yabancı turistlerin deve gezintilerine katıldıklarını ancak yerli ziyaretçilerin kesinlikle devenin yanına bile yaklaşmadıklarını dile getiren Pişkin, işlerin böyle gitmesi halinde Hakkı ve Haydar'ı satabileceklerini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*