Kene, tavuk sektörüne de zarar verdi

Kene, tavuk sektörüne de zarar verdi.19207
  • Giriş : 08.06.2008 / 10:26:00
  • Güncelleme : 08.06.2008 / 10:30:08

Son dönemde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına bağlı ölümlerin yaşanması ve kene ısırma vakalarının artması nedeniyle vatandaşların piknik sefasından vazgeçmesinin tavuk sektörüne önemli ölçüde zarar verdiği belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Beyza Piliç Genel Koordinatörü Necmettin Çalışkan, yaptığı açıklamada, dünya genelindeki kuş gribi spekülasyonları, politikaya bağlı ekonomik çalkantılar, pirinç fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle tavuk sektörünün son günlerini sıkıntılı geçirdiğini anımsattı.

Yaz sezonunun başlamasıyla özellikle hafta sonu satışlarından umutlu olduklarını belirten Çalışkan, tam her şey düzeldi diye düşünürken, kene vakalarıyla sektörün bir kez daha darbe yediğini vurguladı.

Çalışkan, kene ısırmalarına bağlı olarak Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığıyla ilgili spekülasyonların halkı fazlasıyla tedirgin ettiğini savundu.

Bu konuda Sağlık Bakanlığının doyurucu açıklamalar yapması gerektiğini ifade eden Çalışkan, şunları kaydetti:

''Alt ve orta gelir grubundakiler yaz döneminde hafta sonlarını piknik alanlarında değerlendiriyorlar. Uygun fiyatı nedeniyle dar gelirli vatandaşlar, piknikte beyaz eti tercih ediyor. Ancak, şu anda piliç eti tüketİmini tetikleyen piknikçiler büyük bir tedirginlik içerisindeler. Hastalıkla ilgili fazlaca bilgi oluşmadığından tüm böcekler kene sanılıyor. Ayrıca, her kenenin de öldürücü etkisi yok. Kene bundan 3 yıl önce de 10 yıl önce de vardı. Aslında burada çıkan sonuçtan, otel, lüks lokanta, tatil köyü, eğlence tesislerinin yararlandığını görüyoruz. Dar gelirli vatandaşa 'Ey halkım artık ucuza piknik mangal keyfi yok. Git falanca tesislerde, beş yıldızlı otellerde tatil yap. Güvenliğini sağlama al' deniyor.

Ama buna herkesin imkanı yok. Bu göz önüne alınmıyor. Şu anda en ucuz eğlence, stres atma, dinlenme ve aile içi mutluluk yolu, hafta sonu yapılan mangallı pikniklerdir. Ancak, turizm baronlarının da katkısıyla yapılan korku politikaları, halkı piknik alanlarından uzaklaştırıyor. Buna bağlı olarak hem perakende hem de toptan tavuk satışlarında yüzde 25 civarında gerileme var.''

Çalışkan, tüketimin daralmasıyla sektörün olumsuz yönde etkilediğini, son iki haftada fiyatlarda da yüzde 15 oranında düşüş yaşandığını söyledi.

Tüm piliç fiyatının 4,00 YTL'den 3,50 YTL, but fiyatının 3,75 YTL'den 3,30, kanat fiyatının 5 YTL'den 4,50 YTL'ye gerilediğini belirten Çalışkan, satışların giderek düştüğünü, bu şekilde gitmesi halinde sektörde daha büyük bir kriz yaşanabileceğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious