Kene Ankara'da

  • Giriş : 03.07.2006 / 00:00:00

Dr. Çevik: "Kene ısırması şikayeti ile hastaneye yapılan başvurularda artış var"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

nsanların gereksiz panik yapmasına gerek olmadığını söyleyen Çevik, "Bununla birlikte kene ile temas hikayesi olan kişilerde; baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal gibi belirtiler görülüyorsa vakit kaybetmeden hastaneye başvurmaları gerekiyor" dedi. Mart ayından itibaren Kırım Kongo Kanamalı Ateşi teşhisi konulan 90 civarında hastanın tedavi edildiğini belirten Çevik, "Bu kişilerden 9'u hayatını yitirdi. Şu anda hastanemizde yatan hasta sayısı ise 10" diye konuştu.

Ankara Numune Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Şef Yardımcısı Uzman doktor Mustafa Aydın Çevik, CİHAN'a yaptığı açıklamada, halkın kene ısırmaları konusunda bilinçlendiğini, bu nedenle hastaneye başvuran kişilerin sayısında geçen seneye göre bir artış yaşandığını kaydetti. Geçen yıl KKKA teşhisi konmuş hasta sayısının 200 civarında gerçekleştiğini, bu sene de beklenen hasta sayısının bu oranda olduğunu sözlerine ekleyen Çevik, "İnsanların gereksiz panik yapmasına gerek yok. Bununla birlikte kene ile temas hikayesi olan kişilerde; baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal gibi belirtiler görülüyorsa vakit kaybetmeden hastaneye başvurmaları gerekiyor" dedi.

2006 Mart ayından bu yana hastanelerinde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı teşhisi konulan 90 kişinin tedavi edildiğini bunlardan 9'unun hayatını kaybettiğini dile getiren Çevik, "Şu anda hastanemizde KKKA teşhisi konmuş 10 kişi tedavi ediliyor. Bu hastalarımız arasında bugün için klinik bulgusu ağır herhangi bir kişi yok" diye konuştu.

Numune Hastanesi'nin KKKA teşhisi konmuş erişkin kişileri kabul ettiğini dile getiren Çevik, hastaların daha çok Çorum, Yozgat, Karabük, Çankırı, Kastamonu ve Kırşehir olmak üzere çevre illerden geldiğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious