Kene can almaya devam ediyor

  • Giriş : 14.07.2006 / 00:00:00

Çorum’da Kırım Kongo kanamalı ateşi virüsü taşıyan kanamalı bir hastadan kan alınırken enjektörden hastalık mikrobu bulaşan bir hemşire yaşamını yitirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye’de 2001 yılından itibaren yayılmaya başlayan Kırım Kongo hastalığı, hava sıcaklıklarının yüksek olduğu dönemlerde etkisini artırıyor. Önceki gün Yozgatlı Narin Şimşek’in ölümünün ardından hastalığın son kurbanı 3 çocuk annesi bir hemşire oldu. Mart ayında yapılan atamalar ile sözleşmeli olarak Çorum Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde göreve başlayan hemşire Nazlı Yazıcı (30) iş kazası sonucu ölümcül Kırım Kongo virüsünü kaptı. Yozgat’ın Aydıncık ilçesine bağlı Sakızlı Köyü’nden gelen ve kene tarafından ısırıldığını söylemeyen Narin Şimşek isimli hastadan kan alan M.Ç. isimli hemşire, elindeki iğne ile yanlışlıkla kan alımına yardım eden mesai arkadaşı Nazlı Yazıcı’nın kolunu çizdi.

Yapılan tetkikler sonrası görevli doktor D.Ö’ye kene tarafından ısırıldığını söylemeyen Narin Şimşek te Kırım Kongo hastalığı şüphesi görüldü. Bunun üzerine Devlet Hastanesi İntaniye Servisi’ne kaldırılan hasta Narin Şimşek’in kene tarafından ısırıldığı ve hastalığın ileri seviyede olduğu anlaşıldı. Ankara’ya kaldırılan Narin Şimşek önceki gün yaşamını yitirdi.

Olay sonrası kolu iğne ile çizilen Nazlı hemşire, 7 Temmuz cuma günü İntaniye Servisi’ne başvurdu. Burada yapılan ilk tetkiklerle hastalık belirtisi taşımayan Nazlı Yazıcı, pazartesi günü kan değerlerinin düşmeye başlamasının ardından acil olarak Ankara Numune Hastanesi’ne sevk edildi. Numune Hastanesi’nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayan Nazlı Yazıcı, bugün sabah saatlerinde yaşamını yitirdi.

Geride biri 6 aylık üç çocuk bırakan hemşirenin cenazesi için Çorum Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi tarafından Ankara’ya görevli sağlık personeli ile özel bir cenaze aracı gönderildi. Akşam saat 20.00’de Ankara Numune Hastanesi tarafından teslim edilecek olan Nazlı hemşirenin cenazesi, memleketi Giresun’a götürülerek yarın sabah saatlerinde toprağa verilecek.

YANLIŞLIKLA ÖLÜME NEDEN OLAN HEMŞİRE HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILACAK

KKKA virüsü taşıyan hastadan kan alırken yanlışlıkla mesai arkadaşı Nazlı Yazıcı’ya hastalık mikrobu bulaştıran hemşire M.Ç.’nin, ölüm haberinin ardından son derece bitkin ve üzgün olduğu bildirildi. Yanlışlıkla arkadaşının ölümüne neden olan hemşire M.Ç., rapor alarak izne ayrılırken, hastane personeli olayın şokunu yaşıyor. Çorum Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Erdal Orhanoğlu, yaşanan talihsiz olaya sebebiyet veren hemşire M.Ç. hakkında idari soruşturma başlatılacağını açıkladı. Nazlı hemşirenin vefatının hastane personelini ve kendilerini çok üzdüğünü belirten başhekim Orhanoğlu, mart ayında göreve başlayan Nazlı Yazıcı’nın birisi 6 aylık, diğerleri de 4 ve 6 yaşındaki 3 çocuk annesi olduğunu anlattı. Orhanoğlu hemşirenin eşinin ise Çorum Emniyet Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Hasbi Yazıcı olduğunu açıkladı.

ÖLEN HEMŞİRENİN MESAİ ARKADAŞLARI TEDİRGİN

Nazlı Yazıcı hemşirenin ölümünün ardından hastanede görev yapan mesai arkadaşları, KKKA hastalığı nedeniyle tedirgin olduklarını söyledi. Hastane çalışanları hastalığa karşı sadece ozonlu su ile önlem aldıklarını söylerken, ismini vermek istemeyen bir sağlık memuru ise önceki günlerce ambulans içinde kene bulduklarını söyledi. Hastalık nedeniyle görevlerini büyük bir tedirginlik içinde yerine getirdiklerini söyleyen hastane personeli, keneler tarafından ısırılan bazı hastaların ilgilenmezler korkusuyla hastalığını gizlemeye çalıştığını iddia etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious