Kene ciddi mücadele istiyor

Kene ciddi mücadele istiyor.12095
  • Giriş : 27.05.2007 / 00:33:00

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığına yol açan kene ısırmalarının son 5 yılda artış gösterdiği, bu konuda ciddi önlem alınması gerektiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Veteriner Fakültesi Parazitoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Galip Kaya, yaptığı açıklamada, kenelerin kanlarını emdikleri canlılardaki hastalıkları insan ve hayvanlar arasında naklettiğini, bu şekilde ölümle sonuçlanabilen Kırım Kongo Kanamalı Hastalığının Türkiye'de son yıllarda yaygınlaşmasıyla gündem oluşturduğunu belirtti.

Hastalığın ilk görüldüğü günden bu yana sayısındaki artışın ciddi boyutlara ulaştığına dikkati çeken Kaya, şöyle devam etti:

''2002 yılında 17 vakayla başlayan ve geçen yıl 438'e yükselen kene ısırması sonucu ölenlerin 5 yıldaki toplam sayısı 70'e çıktı. Popülist yaklaşımlarla ciddi önlem alınmadığı görülüyor. Olaylar teşhis ve tedavide geç kalındığını ortaya koyuyor.

Isırıldığı tespit edilenler, sadece hastalık yönünden değil kene kaynaklı hastalıklar yönünden de mutlaka gözlem altında tutulması gerekir.''

Kaya, hastalıkla mücadelede başarı için öncelikle Tarım ve Köy İşleri Bakanlığının veteriner hekim teşkilatının yeniden yapılanması yönünde çalışmalar yapması gerektiğini vurgulayarak, ''Veterinerlik hizmeti halk sağlığı ve koruyucu hekimliğin birincil ve vazgeçilmez unsurlarındandır. Bu açıdan Sağlık Bakanlığı ile Çevre ve Orman Bakanlığının koordinasyonu ile üniversitelerin ilgili birimlerindeki uzmanların oluşturacağı 'Stratejik Kene Mücadelesi Komisyonu' oluşturulmalıdır'' dedi.

-YANLIŞ UYGULAMALAR VE KENE İLE MÜCADELE-

Kenelere karşı en etkili yöntemin kimyasal mücadele olduğu belirten Kaya, şunları kaydetti:

''Kene popülasyonunda yaz döneminde artış olmaktadır. Bu dönemde tarımsal faaliyetler artmakta, insanlar kırsal alanlara yönelmektedir. Bu da vaka sayısında artış olabileceği endişesi yaratmaktadır.

Bu nedenle kimyasal ilaçla mücadele son derece kontrollü yapılmalıdır. Sadece hayvanlar ve barınakları ilaçlamaya tabii tutulmalıdır. İlaçlar, kenelerin saklandıkları derin yarık ve çatlaklara etkili şekilde ulaşmaması durumunda etkisiz kalmaktadır.''

Özellikle kırsal alana gidildiğinde kenelerin rahat görülebileceği açık renk elbiselerin giyilmesi, çalılık ve yüksek otlu alanlardan uzak durulması, toprak üzerine örtü serildikten sonra oturulması gibi basit önlemler konusunda dikkatli olunmasını isteyen Kaya, ''Böcek kaçırıcı ilaçlar da yararlı olacaktır. Ayrıca, geziler sonrasında tüm vücut kene varlığı yönünden kontrol edilmelidir. Tespit edilenler yöntemine uygun, ince uçlu pens yardımı ile çıkartılmalıdır'' dedi.

TV 8

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious