Kene çilesi devam ediyor

  • Giriş : 29.06.2006 / 00:00:00

Son günlerde Türkiye'yi sarsan kene paniği şimdi de Bursa'ya da sıçradı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ülke genelinde ölümlere neden olan kene ısırığı Bursa'da da paniğe neden oldu. Son 1 hafta içerisinde 60 civarında hastanın kene ısırığı nedeniyle hastanelere başvurduğu belirtildi. Bu hastalardan 2'sinin şüpheli vaka olduğu gerekçesiyle Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği'nde gözlem altında tutulduğu kaydedildi.

Öte yandan, Bursa'nın Karacabey İlçe Devlet Hastanesi'nde de 5 kişinin kene ısırığı şikayetiyle başvurduğu, ancak bu olaylarda Kırım Kongo Kanamalı Ateşi virüsüne rastlanmadığı belirtildi.

Bursa'da hekim ve sağlık çalışanlarıyla kene konusunda eğitim çalışmaları başlatıldığı bildirildi. Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Levent Aydın, Avrupa Birliği ile kenelerle bulaşan hastalıklar konusunda çalışmalar yaptıklarını özellikle vatandaşların bilgilendirilmesi konusunda broşür hazırladıklarını ve önümüzdeki günlerden itibaren bunları dağıtacaklarını söyledi. Aydın, "Global ısınmanın etkisiyle Kuzey Afrika'dan kuşlarla Türkiye'ye keneler gelecek. Türkiye'yi nasıl koruyabiliriz önemli olan bu. Gerekli önemlerimizi aldık. Vatandaşlardan tek isteğimiz, şüphe duydukları an bir dakika bile kaybetmeden hemen doktora başvursunlar. Keneyi kendileri çıkartmaya çalışmasınlar. Eğer kenenin başı vücutta kalırsa daha teklileli çünkü tüm salgıları kafasından vücuda aktarabilir. Eğer çıkartırlarsa da kenenin alkol içine konularak mutlaka hekime ulaştırıp laboratuvar tetkikine gönderilmesi gerekiyor. İlk saatler önemli, kene kanı emerken olgunlaşıp genişler ve 16 saatte bulaşıcı olmaya başlar" diye konuştu.

Aydın, taşıyıcı kenenin ülkemizde bol miktarda bulunduğunu ve yaptıkları araştırmalarda 16 çeşit kene türünü saptadıklarını dikkat çekti

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious