Kene dehşeti bu yıl erken başladı

  • Giriş : 01.06.2007 / 19:35:00

Elaldı, "Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı olguları bu yıl geçen yıllara göre biraz daha erken başladı" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Nazif Elaldı, "Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı olguları bu yıl geçen yıllara göre biraz daha erken başladı" dedi.
Elaldı, CÜ Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Konferans Salonunda, hastanenin enfeksiyon hastalıkları kliniğinin kuruluş yıl dönümü nedeniyle düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının, bahar ve yaz aylarında sıklıkla görüldüğünü söyledi.
Hastalık olgularının bu yıl geçen yıllara göre biraz daha erken başladığını ifade eden Elaldı, bunun da global ısınmaya bağlı olduğunu düşündüklerini belirtti.
Hastanelerine bugüne kadar 34 civarında hastalık olgusu geldiğini, bunlardan 3’ünün bu hastalıktan hayatını kaybettiğini anlatan Elaldı, şöyle konuştu:
"Bundan sonra olgular artabilir de, azalabilir de. Şimdi esasında sıklıkla şehir merkezlerinden kene ısırığı nedeniyle Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastası olabilir miyim? diye gelen insanlar var. Bugüne kadar yaklaşık 5-6 yıldan beri bu hastalık bizde görülmesine rağmen şehir merkezinde herhangi bir olgumuz yok. Dolayısıyla bu olguların, bu kişilerin panik yapmasına hiç gerek yok." Vatandaşların kıra, pikniğe çıktıklarında genel önlemleri aldıkları takdirde problem yaşanmayacaklarını anlatan Elaldı, bu alanlara gidildiğinde beyaz elbise giyilmesi, pantolon paçalarının daraltılması, kapatılması, çorabın alınması gibi önlemler alınmasını istedi.
Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İlyas Dökmetaş da, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının ülke gündeminde bulunan hastalıklardan bir tanesi olduğunu belirtti.
Dökmetaş, şunları kaydetti:
"’Bu hastalık gündemde üst sıralara taşınmalı mı? İnsanlar korkutulmalı mı? Çok fazla abartılmalı mı? Yok mu sayılmalı? Bence gerçekler söylenmeli. Olan ne olduğundan daha fazla gösterilmeli, bu basın yayın organları ve akademisyenler için de geçerli, ne de çokmuş gibi düşünülmemeli, gerçekler sunulmalı. Bu hastalık ülkemiz için değil, dünyada da birçok merkezde karşımıza çıktı. Geçmişten bugüne kadar çok ülkede var."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious