Kene ihbarı 'köyü karantinaya aldırdı'

  • Giriş : 23.06.2006 / 00:00:00

Kilis'in Gümüşsu köyünde kene ısırması şikayetiyle sağlık ocağına başvuran vatandaşın sağlık durumu yakından takip ediliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Merkeze bağlı Gümüşsu köyünde bir vatandaş kene ısırması şikayetiyle Sağlık Ocağı'na başvurdu. Burada sağlık görevlilerince kene ısırdığı yerden koparılarak alındı. kenenin ısırdığı vatandaş kontrol altına alınırken, bulunduğu Gümüşsu köyü, diğer kene vakalarına karşı ilaçlandı.

Vatandaşın durumunun yakından takip edildiğini ifade eden İl Sağlık Müdürü Turgay Happani, kenenin ısırdığı kişide şuana kadar bir anormallik yaşanmadığını söyledi.

Vatandaşların televizyonlardan duydukları kene ısırması sonucu ölüm haberleri sonrasında panik halinde olduklarını ifade eden Happani, "Önceki gün gelen vatandaşımızın üzerindeki kene, ekibimiz tarafından tamamen tıbbi yöntemlerle çıkartıldı. Daha sonra gerekli önlemler alındıktan ve yara temizlendikten sonra köyüne gönderildi. Yaz mevsimi nedeniyle bu günlerde oldukça artış gösteren kene'nin ısırma ihtimaline karşı bütün köyde ilaçlama yapıldı. Enfeksiyon ekibimiz gerekli incelemeleri yaptı. Kenenin ısırdığı vatandaşımızın durumunu kontrol ediyoruz. Ailesi de bu konuda bilgilendirildi." ifadesini kullandı.

Kene ısırdığında vatandaşların kendi kendilerine müdehale etmemelerini isteyen Happani, "Bir an önce sağlık kuruluşuna gitmeli ve orada gerekli şekillerde kene ısırdığı yerden çıkarılmalıdır. Kenenin üzerine herhangi bir sıvı kullanmak da kötü sonuçlar verebilir. kene sıvı kullanılması sonrasında ile kusubilir ve yarayı enfekte edebilir." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious