Kene ile Mücadele Derneği kuruldu

Kene ile Mücadele Derneği kuruldu.8176
  • Giriş : 02.12.2008 / 11:59:00

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı nedeniyle son yıllarda ölümlerin artması üzerine kene ile sürekli ve daha etkin mücadele amacıyla dernek kuruldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'nin ilk haşere ile mücadele derneği olma özelliğindeki Kene ile Mücadele Derneği (KEN-DER), ''çevreye zarar vermeden kenenin zararlarını önlemeyi'' hedefliyor.

AA muhabirine bilgi veren KEN-DER Genel Başkanı ve Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Öğretim Üyesi Pof. Dr. Zafer Karaer, Türkiye'de birçok vatandaşın korkulu günler geçirmesine neden olan kene konusunda kalıcı çözümler üretmek için dernek kurma kararı aldıklarını bildirdi.

''2002'den beri Türkiye'de kenelere ilişkin doğru işler yapılmadığı ortada. Hala bir çözüme ulaşılmış değil'' görüşünü belirten Karaer, KEN-DER'in kene ile mücadele yöntemleri konusunda önemli adımlar atacağını ifade etti.

Karaer, bazı illerde şube açmayı planladıkları derneği, Ankara ve Gazi üniversitelerinden öğretim üyeleri, Sağlık Bakanlığı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Ankara Büyükşehir Belediyesinden uzman çalışanların kurduğunu kaydetti.

Kenelerin Ağustostan itibaren insanların ve evcil hayvanların bulunduğu yerlerden yavaş yavaş çekilerek taşın, toprağın altına girdiklerini anlatan Karaer, kenelerin Nisan ayına kadar kış uykusuna yatacaklarını belirtti.

Karaer, ''Keneler kışın uyuyor ama biz uyumayacağız, hiç kimseyi de uyutmayacağız. Yaz aylarında ilaçlama, sadece kenelerin sayısında artışa neden olur. Çözümde devamlılık olmaz. Kene ile mücadelede önce toplumu bilinçlendirmeyi amaçlıyoruz. Bilimsel verilerle kırsal kesim insanını bilinçlendireceğiz'' diye konuştu.

-''İLAÇLAMA KENELERİ DEĞİL, DOĞAYI ÖLDÜRÜR''-

''İlaçlama keneleri değil doğayı öldürür'' diyen Karaer, KEN-DER'in bu doğrultuda hareket edeceğini söyledi.

Amaçlarının kene ile savaş olmadığına işaret eden Karaer, ''Kenelerin üzerine kimyasallarla gitmeyeceğiz, ekosisteme ve doğaya saygılı bir mücadele yürüteceğiz. Onların yaşam alanları ile insanların yaşam alanlarının kontrollü şekilde sınırlandırılmasını hedefliyoruz. Böylece onlara da yaşam alanı doğacak'' dedi.

Karaer, KEN-DER'i kene ile mücadelede ilaçlama yapılmasına karşı kişilerin kurduğunu vurgulayarak, derneğin problemleri tümüyle çözmeye yönelik çalışmalar yürüteceğini söyledi.

Zafer Karaer, KEN-DER'in sivrisinek, tarla faresi gibi diğer haşerelerle mücadelede de ''kılavuz dernek'' olacağını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*