Kene kovucu satışları 4 kat arttı

Kene kovucu satışları 4 kat arttı.16717
  • Giriş : 24.07.2008 / 00:28:00
  • Güncelleme : 24.07.2008 / 00:08:21

Türkiye"de, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı vakaları nedeniyle kene kovucu spreylere olan talepte artış olduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kene kovucu sprey satışı yapan bir firmanın yöneticisi Levent Erol, AA
muhabirine yaptığı açıklamada, kene kovucu spreylerin, kenelere karşı korunmanın en etkili yollarından birisi olduğunu savundu.

Kenelerin "Permethrin" adı verilen maddeye karşı aşırı duyarlı olduğunu belirten Erol, söz konusu maddenin sinir sistemlerini çökertip, felç ettiği keneleri bir süre sonra öldürdüğünü söyledi.

Kene kovucu spreylerin de yüzde 0,5 "Permethrin" aktif maddesi içerdiğini ifade eden Erol, bu maddenin dünya genelinde yaygın şekilde kullanıldığını, Sağlık Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütü, Amerika Çevre Koruma Ajansı gibi kuruluşlarca da tavsiye edildiğini kaydetti. Erol, kene ısırması sonucu ortaya çıkan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı ve buna bağlı ölümler nedeniyle kene kovucu spreylere büyük bir ilgi olduğunu belirterek, şöyle dedi:

"Firma olarak Mayıs ayında 250 şişe olan satışımız, toptan alımlarla birlikte bin şişeye kadar çıktı. Türkiye genelinde spreye ilgi her geçen gün artıyor. Halen Sağlık Bakanlığından onaylı 3 firma kene kovucu sprey satışı yapıyor."
"GÖZ, SAÇ VE CİLDE DOĞRUDAN UYGULANMAMALI"

Spreyin kesinlikle göz, saç ve cilde doğrudan uygulanmaması gerektiğine dikkati çeken Levent Erol, kene kovucu spreylerin, çadır, tente, uyku tulumu, pantolon, gömlek, çorap, sırt çantası, tişört, ceket gibi malzemelerin dış yüzeylerine püskürtülerek uygulandığını söyledi.

Erol, spreyin hassas bünyelerde alerjik bir etki yapabileceğini, bu kişilerin spreylenen kıyafetlerin altında "içlik" kullanabileceğini ve elbise giyildikten sonra ellerin mutlaka yıkanmasının uygun olacağını bildirdi.

Spreyin 15 gün boyunca etkili olabildiğini belirten Levent Erol, bu nedenle kıyafetlerin birkaç haftada bir spreylenmesinin büyük önem taşıdığını ifade etti.

Erol, kene kovucu spreyin uygulanması konusunda şu bilgileri verdi:

"Uygulama yapılacak malzeme, havalandırması iyi olan bir alanda yere serilir. Kapalı alanda spreyleme yapılmamalı. Sprey, 15-20 santimetre yukarıdan, kutu dik tutularak malzemelerin üzerine hafif nemlenmeye başlayana kadar püskürtülür. Kol ağzı, yaka ve paçalar gibi kenelerin girebileceği alanlara sprey sıkıldığından emin olunmalı. Uygulamanın tamamlanmış olduğu malzemeler kurumaya bırakılır. Kuruduktan sonra giysiler ve malzemeler kullanılabilir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*