Kene meclise girdi!

Kene meclise girdi!.11005
  • Giriş : 17.07.2008 / 16:37:00

Mecliste bir personeli kenenin ısırdığı iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TBMM Genel Sekreteri Ali Osman Koca, ''Mecliste bir personeli kene ısırdığı'' iddialarının doğru olmadığını belirterek, ''Çay ocağında görevli bir personeli oturduğu evinde kene ısırmış, kenenin Mecliste personeli ısırdığı doğru değil'' dedi.

Koca, bir muhabirin, DTP Şırnak Milletvekili Sevahir Bayındır'ın, ''Mecliste bir personeli kene ısırdığı'' yönündeki sözlerini hatırlatması üzerine, böyle bir şeyin söz konusu olmadığını söyledi.

Konuyla ilgili gerekli araştırmayı yaptığını dile getiren Koca, ''Çay ocağında çalışan bir personeli evinde kene ısırmış. Kenenin Mecliste ısırdığı doğru değil. Tedbir olması açısından biz zaten uzunca bir süredir haftada bir kez Mecliste ilaçlama yapıyoruz'' diye konuştu.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ da gazetecilere yaptığı açıklamada, olayla ilgili bilgisinin olmadığını söyledi. Akdağ, Kırım Kongo Kanamalı Ateşine yol açan kenelerle ilgili risk gruplarının daha çok hayvancılıkla uğraşanlar ile çiftçiler olduğuna dikkati çekerek, şehirdeki insanların gereksiz paniğe kapıldığını bildirdi.

Bakan Akdağ, özellikle Kelkit çayının kuzeyindeki köylerde yaşayanların risk altında olduğunu, bu insanları ev ev dolaşarak kendilerini savunmaları için uyardıklarını söyledi. Akdağ, ''Eğer kişi kendini korursa vaka sayıları da yarı yarıya azalır'' dedi.
Kenelerin insanları ısırmadan önce bir cerrah gibi anestetik bir madde salgıladığını, daha sonra insan vücuduna hortumunu soktuğuna dikkati çeken Akdağ, bu nedenle kene ısırmasının geç fark edildiğini bildirdi.

Akdağ, ''Keneye karşı pantolonun paçalarını çorabın içine konulması'' önerisi getirdiğinde, herkesin bunu 'tiye'' aldığını belirterek, özellikle risk bölgesinde yaşayan insanların mutlaka gün sonunda vücutlarında kene olup olmadığını kontrol etmesi gerektiğini kaydetti.

Kene ısırdığı iddia edilen çay ocağında görevli personel S.C'nin, haberin yayılmasının ardından izin alıp evine gittiği öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*