Kene paniği piknik alanlarını da vurdu

  • Giriş : 01.07.2006 / 00:00:00

Kene paniği piknik alanlarını da vurdu; yeşil alanlara gidilmeden önce ilaçlama yapılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bugün itibariyle, kene ısırması şikayetiyle Devlet Hastanesi'ne başvuruda bulunanların olduğunu belirten hastane yetkilileri, ortalama 50-60 kişinin başvuruda bulunduğunu kaydetti.

Hastaneye gelen kişilerin çoğunluğunu ise yeşil alanlarda bulunan vatandaşların oluşturduğu belirtildi. Bunu gören Tokat Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü yetkilileri daha sağlıklı bir ortam için tüm piknik alanlarını ilaçlıyor. Ve uzun yeşilliklerin boyunu kısaltıyor. Hafta sonunu piknik yaparak geçirmek isteyen Tokatlıların birçoğu kene korkusunu ile piknik alanlarına geliyor.

Tokat Dr. Cevdet Aykan Devlet Hastanesi Acil Servisi yetkilileri, cumartesi ve pazar günü çoğunluğunu piknik yapanların oluşturduğu için bu haftasonu başvuruların da artacağını belirtti. Hastane yetkilileri geçen günler itibariyle de günlük ortalama 50-60 kişi kene ısırığı şikayetiyle başvuru yaptığını bunlarında yetkililerin yaptığı tedbir uyarılarını dikkate almayanlar olduklarını bildirdi.

Hastaneye başvuranların vücutlarına yapışan keneler alındıktan sonra vatandaşların kan örnekleri alınarak taburcu edildikleri belirtildi. Kene ısıran hastaların yapılan bu işlem sonrasında bir hafta içinde yeniden kontrole gelmeleri isteniyor.

Tokat Cumhuriyet Meydanı yeraltı çarşısında çaycılık yapan Niyazi Yazar adlı işçiyi meydanda yeşillikler üzerindeki vatandaşlara çay dağıtırken kene ısırdı. Yazar, daha sonra işten ayrıldı. Kene ısırmasında aşırı bir şekilde artış olduğunu gören Tokat Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ise ilaçlama çalışmalarına hızlı bir şekilde başladı.

Temizlik İşleri ilaçlama ekipleri ilaçlama aracı ile Tokat'taki park ve bahçelerde, cadde ve sokaklarda, resmi kurumlar da her türlü keneye karşı ilaçlama çalışmalarına hız verdi.

Her türlü sinek ve haşereye karşı yapılan bu ilaçlama çalışmaları genellikle kenelerin çok bulunduğu Gümenek bölgesi mesire alanları ile Gıj gıj Kent Ormanı piknik alanlarında devam ederken, aynı zamanda şehrimizde cadde ve sokaklara konan çöp konteynırları da çöpleri alındıktan sonra Temizlik İşleri Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerce yıkama araçlarıyla yıkanarak ilaçlama çalışmaları yapılıyor. Ayrıca uzun otların arasında olduğu düşünülen kenelerin sorun çıkarmaması için yeşilliklerin boyu kısaltılıyor.

Hafta sonu piknik yapmak isteyen vatandaşlara daha temiz bir çevre oluşturarak kene ısırmasına karşı tedbir alındığını gösteren belediye yetkilileri, vatandaşların rahat bir ortamda piknik yapmalarını sağlamak için ilaçlama çalışmalarına hızlı bir şekilde devam ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious