Kene seminerine gelen olmadı!

  • Giriş : 24.07.2006 / 00:00:00

Çok sayıda insanın ölümü ile sonuçlanan Kırım Kongo Kanamalı virüsüne karşı korunma konulu eğitim toplantısı ilgi görmedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Belediye Eski Nikah Salonu’nda gerçekleşen programa İl Tarım Müdürlüğü Havyan Sağlığı Şube Müdürü Veteriner Hekim Murat Yıldız ve İl Sağlık Müdürlüğü Salgın Hastalıklar Şube Müdürü doktor Selami Konyalıoğlu katıldı.

Muhtarların yanı sıra vatandaşların bilinçlenmek amacıyla davet edildiği eğitim programına az sayıda kişi katıldı. Kırım Kongo kanamalı virüsünün yayılması konusunda bilgi veren Veteriner Hekim Murat Yıldız, vatandaşların hastalıktan korunması için şu önerilerde bulundu:

"Keneler uçmaz, sıçramaz. Ağaçtan üzerine düşme ihtimali zayıftır. Yani kene yerdedir. Bu nedenle uzun otların, çimlerin ve çalılıkların bulunduğu yerlerde dolaşmayın. Kenelerin yaşama alanlarında bulunabilecek kişiler böcek koruyucu ilaçları vücutlarına sürerek veya elbiselerine emdirerek kullanabilirler. Açık kıyafetler giyin ki, herhangi bir kene bulaştığı zaman fark edebilesiniz. Açık araziye çıktığınız zaman veya piknik alanlarında gittiğinizde, bacakları kapatan kıyafetler tercih edip uzun kollu giyininiz, pantolonunuzu çorapların içine sokun ve kapalı ayakkabı giyin. Eve döndüğünüzde kendinizi, çocuklarınızı ve hatta evde beslediğiniz hayvanlarınızı kene yönünden kontrol edin."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious