Kene tehdit etmeye devam ediyor

Kene tehdit etmeye devam ediyor.16717
  • Giriş : 02.07.2008 / 16:25:00

Yozgat Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Bekir Cahit Kayhan, nisan ayından bugüne kadar kene ısırması sonucu 450 kişinin hastaneye başvuruda bulunduğunu bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kayhan, yaptığı açıklamada, kene ısırması sonucu hastane acil servisine başvuran vatandaşların tahlil, tetkik, muayenesini yaptıklarını, hastalık şüphesi görmeleri halinde ise müşahede altına aldıklarını söyledi. Kayhan, Yozgat'ın Çekerek, Aydıncık ve Kadışehri ilçelerinin kene ve Kırım Kongı Kanamalı Ateşi hastalığı konusunda riskli bölge olduğunu ifade ederek, kene tutması sonucu hastaneye gelenlerin büyük çoğunluğunu da bu bölgelerde yaşayan insanların oluşturduğunu kaydetti.

Kayhan, şöyle devam etti:

''Bilindiği gibi her kene vakası Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı yapmıyor, ama kene tarafından ısırılan herkes başvuru yapıyor. Hastalık şüphesi olanları hastanede, diğerlerini ayakta takibe alıyoruz. Hastanede takibe aldığımız kişilerin durumlarında ağırlaşma olduğunda ise Ankara Eğitim Araştırma Hastanelerine gönderiyoruz'' diye konuştu.

Nisan ayından bugüne kadar kene ısırması sonucu 450 kişinin hastanelerine başvuruda bulunduğunu dile getiren Kayhan, ''34 kişi Kırım Kongo Kanamalı hastalığı şüphesiyle müşahede altına alındı ve büyük çoğunluğu taburcu edildi'' dedi.

Kayhan, hastaneye son olarak kenenin ısırdığını ileri süren 3 kişinin başvuruda bulunduğunu, bunlardan birisinin gerekli tetkiklerinin yapıldıktan sonra taburcu edildiğini, diğer 2'sinin ise hastanede müşahede altına alındığını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious