Kene vakasından 44 kişi tedavi oldu

Kene vakasından 44 kişi tedavi oldu.19265
  • Giriş : 08.05.2008 / 00:11:00
  • Güncelleme : 08.05.2008 / 00:02:59

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Seraceddin Çom, bu yıl şimdiye kadar 44 kişinin Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı şüphesiyle tedavi altına alındığını, bunlardan 4'ünün hayatını kaybettiğini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çom ile Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Koruma Kontrol Genel Müdürü Doç. Dr. Muzaffer Aydemir, Yozgat Valisi Amir Çiçek'i ziyaretlerinde ardından basın toplantısı düzenledi.

Çom, hastalık ve hastalığa neden olan kenenin yoğun olarak görüldüğü Yozgat, Sivas, Tokat, Samsun, Amasya, Çorum'da her yıl olduğu gibi bu yıl da rutin incelemelerde bulunduklarını belirtti.

Hastalığın Türkiye ve dünya gündemine 3-4 yıl önce yoğun bir şekilde girdiğini ifade eden Çom, şöyle konuştu:

''Bu hastalık hakkında artık yeterli bilgiye sahibiz. Türkiye'de geçen yıl 717 kişi Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı şüphesiyle sağlık kuruluşlarında tedavi altına alındı. Hastalığın nasıl bulaştığı, tedavisinde neler yapılması gerektiği gibi konularda varmış olduğumuz nokta artık her geçen gün daha yüz güldürücü bir noktaya gitmektedir.''

Çom, hastalığın kenenin her cinsinde bulunmadığını, özellikle mart ve kasım aylarında, havaların kuru ve sıcak olduğu dönemlerde, bu kenelerin insanlara hastalığı bulaştırma riskinin daha fazla olduğunu anlattı.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious