Kene ve sivrisineklere karşı doğal kovucu

Kene ve sivrisineklere karşı doğal kovucu.16717
  • Giriş : 14.07.2008 / 20:26:00

Selçuk Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Prof. Sırıt, araştırma görevlisi Mustafa Durmaz ve uzman Selahattin Bozkurt'la birlikte, kene, sivrisinek ve zararlı böceklerden korunmak amacıyla bitkilerden oluşan doğal kovucu elde etti

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sentetik ilaçların insan ve doğaya zarar verdiğine dikkat çeken Prof. Dr. Sırıt, doğal kovucunun insan ve çevre dostu olduğunu söyledi.

Kimyasal maddeler kullanılarak yapılan sentetik ilaçların uzun süre kullanıldığında kanserojen etkisi olduğunu söyleyen Prof. Dr. Sırıt, "Zararlı sinek, böcek ve kene kovucuların büyük bir kısmının aktif bileşeni DEET (Dietiltoluamit) sentetik bir kimyasal bileşendir.''

''Güçlü bir sivrisinek kovucu olan DEET keneler üzerinde çok etkili değildir. Keneden korunmada en etkili bileşik Permethrin adlı ilaçtır. Keneler için ölümcül olan permethrin solüsyonu yutulur ya da bir şekilde sindirim sistemine karışırsa zehirli etki gösterir ve nörolojik semptomlar meydana getirir.''

''Farelerdeki araştırmalarda uzun süre bu kimyasalla temas sonucunda akciğer kanseri oluştuğu gözlenmiştir. Su kaynaklarına karışmasıyla zararlı etki gösterebilir. Yeşil alanların ilaçlanması durumunda kenenin yanında diğer zararsız hayvanlar ve çevre zarar görür. Bunun yerine bitkilerden oluşan çevre ve insan dostu bitkilerden oluşan kovucular kullanılabilir" dedi.

5 yıldır 4-5 kişilik ekiple kene ve sivrisinek kovucu doğal bileşenler üzerinde çalıştıklarını belirten Prof. Dr. Sırıt, "Bu konudaki çalışmamız aslında uzun yıllara dayanıyor. Doğal bileşenler üzerine İngiltere'de doktora yaptım. Dünyada birçok ülke zararlı böceklerden doğal bileşenleri kullanarak korunuyor.''

''Türkiye'de böyle bir çalışma yok. Bu anlamda bizim çalışmamız ilk olma özelliği taşıyor. Doğada bazı bitkilerin kokusu hayvanları kaçırır. Biz de bu yöntemden hareketle bitkileri kullanarak doğal bileşen elde ettik. Çalışmanın teorik ve laboratuar kısmını tamamladık. Sadece saha çalışması yapmamız gerekiyor" diye konuştu.

Yan etkisi yok

Sentetik ilaçların doğaya ve canlılara zarar verdiğini ancak bitkilerden elde edilen karışımların doğa ve insana zarar vermediğini belirten Prof. Dr. Sırıt, şunları dedi:
"Sentetik ilaçlar, kene, sivrisinek ve zararlı böcekleri öldürürken, doğa ve insana da zarar verir. Doğadaki ekolojik dengeyi bozar.

Ekip olarak bitkilerden elde ettiğimiz karışım da, tek bir uygulama ile birkaç hafta etkisini sürdürür ve zararlı böcekleri kovmaktan başka hiçbir yan etkisi de yoktur. Birçok ülkede parklar, bahçeler, golf sahaları ve piknik alanlarında bu tip doğal bileşiklerden yararlanılmaktadır. Biz de kenelerin kovulması amacıyla çevreye zarar vermeyen ve doğal maddelerden oluşan ilaçların üretilmesi için çalışmamızı biran önce tamamlamak istiyoruz."

Sprey şeklinde kullanılacak

Prensip gereği hangi bitkilerden karışım yaptıklarını açıklamak istemediklerini belirten Prof. Dr. Sırıt, bitki karışımını su ile sulandırarak sprey şeklinde kullanılabileceğini söyledi. Prof. Dr. Sırıt, bu karışımın giysilere püskürtülerek kullanılacağını belirterek, "Uygulama genellikle ayakkabı, çorap, pantolonun gibi toprağa yakın kıyafetlere yapılır ve giysi ile temas eden kene bir süre sonra ölür. Toprak, bağ, bahçe, park, piknik alanlarında da kullanılabilir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*