Kene yetmedi çekirge geldi

Kene yetmedi çekirge geldi.15768
  • Giriş : 28.05.2008 / 11:24:00

Çorum’da kene korkusu halen sürerken şimdide bir başka büyük sorun ortaya çıktı. Çekirge sorunu, bölge insanını çileden çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Edinilen bilgilere göre,Osmancık ilçesine 25 kilometre mesafede bulunan Sütlüce Köyü halkının çekirgelerle başları derde girdi. Yeşil alanlara hücum eden çekirgeler Ormanlık alanları hızla kurutmaya başladı.

Üreme dönemine giren ve üreme öncesinde mücadele yapılmadığı için hızla çoğalmaları engellenemeyen çekirgeler, yiyecek bulamamalarının ardından ormanlık alanlarda ve bazı tarım arazilerinde hızla çoğalmaya ve yeşil alanlara tahribat vermeye başladı. başlandı.

Sütlüce Köyü civarındaki 30 hektarlık ormanlık alana zarar verdikleri ortaya çıktı. Yeşilik yiyerek beslenen siyah çekirgelerin özellikle yeşil alanları tercih ettiği gözlendi

Osmancık Kaymakam Vekili Kargı Kaymakamı Oktay Çağatay, siyah çekirgelerle ilaçlı mücadelelerinin aralıksız sürdüğünü söyledi. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı, Çevre ve Orman Bakanlığı ile irtibata geçip ilave ilaç isteminde bulunduklarını dile getirdi. Siyah çekirgelerin ilk olarak ormanlık alanlarına büyük zarar verdiğini ifade eden Çağatay, “Ormanlık alanlarda her türlü yeşil bitki türlerini yiyen çekirgeler, ağaçların yapraklarını da tükettiler. Şu anda gerek İlçe Tarım Müdürlüğü ve gerekse Orman İşletme Şefliği'ndeki görevlilerimiz tespit çalışmalarını yapıyorlar. Çekirgelerle ilaçlı mücadelemiz sürüyor. Tarım arazilerine girmelerini engellemeye çalışıyoruz.” dedi.

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious