Kene yine can aldı

Kene yine can aldı.13503
  • Giriş : 18.06.2008 / 13:52:00

Çorum’da kene ısırması sonucu Ankara’ya sevk edilen 15 yaşındaki Muhammet Büyükgüllü dün akşam kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Büyükgüllü’nün ölümü ile birlikte bu yıl içerisinde kene yüzünden ölenlerin sayısı 7’ye çıktı. İl Sağlık Müdürü Fikret Purtul, “İlimizde bugüne kadar toplam 21 kişi KKKA hastalığından hayatını kaybetti” dedi.

Çorum’un Sungurlu İlçesi Demirşeyh Beldesi’nde yaşayan Muhammet Büyükgüllü, geçen hafta çoban köpeğinin üzerinde bulunan keneyi eliyle ezdikten birkaç gün sonra fenalaştı. Çiftçi olan 51 yaşındaki baba Salih Büyükgüllü, oğlunu önce Sungurlu Devlet Hastanesi’ne götürdü. Burada doktorlar kısa adı KKKA olan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı’ndan şüphelenince hemen kendisini Çorum Devlet Hastanesi’ne sevk etti. Ancak Muhammet Büyükgüllü’nün durumunun giderek kötüleşmesi üzerine buradan da Ankara Numune Hastanesi’ne gönderildi. Yapılan tüm müdahalelere rağmen Muhammet Büyükgüllü kurtarılamayarak dün akşam hayatını kaybetti.

İl Sağlık Müdürü Fikret Purtul, “KKKA hastalığından ilk ölüm kentimizde 2004 yılında meydana geldi. Bu yıl içerisinde ölenlerin sayısı ise 7’ye çıktı. Böylece bugüne kadar Çorum’da toplam 21 kişi KKKA hastalığından hayatını kaybetti. Tüm ilçe ve köylerde geniş çaplı çalışma yapıp halkı uyardık. Keneyi kendi imkanlarıyla çıkarmamalarını anlattık. Halen ekipler riskli bölgelerde ilaçlama yapıyor. Ancak yine de bazı vatandaşlarımızın duyarsız davrandığını görüyoruz” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious